סנקציות נוספות נגד רוסיה תמונה

סנקציות נוספות נגד רוסיה

לאחר שבע חבילות סנקציות שהציגה הממשלה נגד רוסיה, הוכנסה כעת גם חבילת סנקציות שמינית ב-6 באוקטובר 2022. הסנקציות הללו באות על צעדים שהוטלו נגד רוסיה ב-2014 בגין סיפוח קרים ואי מימוש הסכמי מינסק. הצעדים מתמקדים בסנקציות כלכליות ובצעדים דיפלומטיים. הסנקציות החדשות נועדו להכיר באזורים הלא-ממשלתיים של מחוזות דונייצק ולוהנסק באוקראינה ולשלוח כוחות רוסים לאותם אזורים. בבלוג הזה תוכלו לקרוא אילו סנקציות נוספו ומה זה אומר הן עבור רוסיה והן עבור האיחוד האירופי.

סנקציות קודמות לפי מגזר

רשימת סנקציות

האיחוד האירופי הטיל הגבלות על אנשים, חברות וארגונים מסוימים. הרשימה[1] של ההגבלות הורחבה מספר פעמים ולכן מומלץ להתייעץ עם זה לפני שעושים עסקים עם גורם רוסי.

מוצרי מזון (מזון חקלאי)

בחזית המזון החקלאי חל איסור ייבוא ​​של פירות ים ומשקאות חריפים מרוסיה ואיסור ייצוא של מוצרי נוי שונים. אלה כוללים נורות, פקעות, ורדים, רודודנדרונים ואזליאות.

ההגנה

חל איסור יבוא ויצוא על מתן שירותים ותמיכה בנשק ומוצרים נלווים. בנוסף, חל איסור על מכירה, אספקה, העברה ויצוא של כלי נשק אזרחיים, חלקיהם החיוניים ותחמושת, כלי רכב וציוד צבאי, ציוד צבאי וחלקי חילוף. זה גם אוסר על אספקת מוצרים מסוימים, טכנולוגיות, תמיכה טכנית ותיווך הקשורים למוצרים שניתן להשתמש בהם ל"שימוש כפול". שימוש כפול פירושו שניתן לפרוס סחורה לשימוש רגיל אך גם לשימוש צבאי.

מגזר אנרגיה

מגזר האנרגיה כולל פעילויות הכוללות חיפוש, הפקה, הפצה בתוך רוסיה או הפקת נפט, גז טבעי או דלקים מאובנים מוצקים. אבל גם ייצור או הפצה בתוך רוסיה או מוצרים מדלקים מוצקים, מוצרי נפט מזוקקים או גז. וגם בנייה ובנייה של מתקנים או התקנת ציוד או מתן שירותים, ציוד או טכנולוגיה לפעילויות הקשורות לייצור חשמל או ייצור חשמל.

ביצוע השקעות חדשות בכל מגזר האנרגיה הרוסי אסורה. בנוסף, קיימות הגבלות יצוא מרחיקות לכת על ציוד, טכנולוגיה ושירותים ברחבי מגזר האנרגיה. קיים גם איסור ייצוא על ציוד, טכנולוגיה ושירותים מסוימים לטכנולוגיות זיקוק נפט, חיפוש והפקה של נפט במים עמוקים, חיפוש והפקה של נפט ארקטי ופרויקטים של נפט מפצלי נפט ברוסיה. לבסוף, יחול איסור על רכישה, יבוא והעברה של נפט גולמי ומוצרי נפט מזוקק מרוסיה.

מגזר פיננסי

חל איסור לספק הלוואות, חשבונאות, ייעוץ מס, ייעוץ ומוצרי השקעה לממשלת רוסיה, לבנק המרכזי ולאנשים/גופים קשורים. כמו כן, אסור לתת שירותים על ידי חברות נאמנות לקבוצה זו. יתר על כן, הם אינם מורשים יותר לסחור בניירות ערך ומספר בנקים נותקו ממערכת התשלומים הבינלאומית SWIFT.

תעשייה וחומרי גלם

איסור ייבוא ​​חל על מלט, דשן, דלקים מאובנים, דלק סילוני ופחם. חברות גדולות בתחום המכונות צריכות לעמוד בסנקציות נוספות. כמו כן, אסור להעביר מכונות מסוימות לרוסיה.

תחבורה

חלקים ותיקונים לתעופה, שירותים פיננסיים נלווים ומוצרים נוספים המשמשים בתעופה. המרחב האווירי של האיחוד האירופי סגור גם הוא למטוסים רוסיים. סנקציות מופעלות גם נגד חברות גדולות בענף התעופה. בנוסף, חל איסור על הובלה בכבישים עבור חברות הובלה רוסיות ובלארוסיות. ישנם חריגים מסוימים, כולל עבור מוצרי רפואה, חקלאות ומזון, וסיוע הומניטרי. יתרה מזאת, ספינות בדגל רוסי נמנעות מגישה לנמלי האיחוד האירופי. ישנן גם סנקציות נגד חברות גדולות במגזר בניית הספינות הרוסי.

מדיה

מספר חברות אינן מורשות עוד לשדר באיחוד האירופי כדי להתמודד עם תעמולה וחדשות מזויפות.

שירותים עסקיים

מתן שירותים עסקיים אסור כאשר מדובר בהנהלת חשבונות, שירותי ביקורת, ייעוץ מס, יחסי ציבור, ייעוץ, שירותי ענן וייעוץ ניהולי.

אמנות, תרבות ומוצרי יוקרה

לגבי מגזר זה, סחורות השייכות לאנשים ברשימת הסנקציות מוקפאות. עסקאות ויצוא של מוצרי יוקרה לאנשים, חברות וארגונים ברוסיה או לשימוש ברוסיה אסורים אף הם.

אמצעים חדשים מאז 6 באוקטובר 2022

סחורות חדשות הוצבו ברשימת היבוא והיצוא. כמו כן, הוטל מכסה על הובלה ימית של נפט רוסי עבור מדינות שלישיות. כמו כן, הוטלו הגבלות נוספות על הסחר והשירותים של רוסיה.

הארכת איסור יבוא ויצוא

יהפוך לבלתי חוקי לייבא מוצרי פלדה, עיסת עץ, נייר, פלסטיק, אלמנטים לתעשיית התכשיטים, מוצרי קוסמטיקה וסיגריות. מוצרים אלו יתווספו לרשימה הקיימת כהרחבות. כמו כן, תוגבל הובלת סחורות נוספות המשמשות במגזר התעופה. כמו כן, האיסור על היצוא הוארך עבור פריטים שניתן להשתמש בהם לשימוש כפול. הדבר נועד להגביל את ההתחזקות הצבאית והטכנולוגית של רוסיה ואת פיתוח מגזר ההגנה והביטחון שלה. הרשימה כוללת כעת רכיבים אלקטרוניים מסוימים, כימיקלים וסחורות נוספים שיכולים לשמש לעונש מוות, עינויים או יחס אכזרי, לא אנושי או משפיל אחר.

הובלה ימית רוסית

גם מרשם המשלוחים הרוסי ייאסר בעסקאות. הסנקציות החדשות אוסרות על סחר דרך הים למדינות שלישיות בנפט גולמי (נכון לדצמבר 2022) ומוצרי נפט (נכון לפברואר 2023) שמקורם או מיוצא מרוסיה. כמו כן, ייתכן שלא יינתן סיוע טכני, שירותי תיווך מימון וסיוע פיננסי. עם זאת, תחבורה ושירותים כאלה יכולים להינתן כאשר נפט או מוצרי נפט נרכשים בתקרת מחיר שנקבעה מראש או מתחתיה. הסנקציה הזו עדיין לא קיימת, אבל הבסיס המשפטי כבר קיים. היא תיכנס לתוקף רק כאשר תקבע תקרת מחיר ברמה האירופית.

עצה חוקית

כעת אסור לספק שירותי ייעוץ משפטי לרוסיה. עם זאת, ייצוג, ייעוץ הכנת מסמכים או אימות מסמכים במסגרת ייצוג משפטי אינם נופלים לייעוץ משפטי. כך עולה מההסבר על שירותי הייעוץ המשפטי של חבילת הסנקציות החדשה. גם מקרים או הליכים בפני גופים מנהליים, בתי משפט או ערכאות רשמיות אחרות שהוכנו כדין, או בהליכי בוררות או גישור אינם נחשבים לייעוץ משפטי. ב-6 באוקטובר 2022, לשכת עורכי הדין ההולנדית ציינה כי היא עדיין שוקלת את ההשלכות על מקצוע עריכת הדין של כניסתה לתוקף של סנקציה זו. לעת עתה, מומלץ להתייעץ עם הדיקן של לשכת עורכי הדין ההולנדית כאשר רוצים לסייע/לייעץ ללקוח רוסי.

Archiטקטים ומהנדסים

שירותי אדריכלות והנדסה כוללים שירותי תכנון עירוני ואדריכלות נוף ושירותי ייעוץ מדעי וטכני הקשורים להנדסה. היא מוגבלת על ידי איסור מתן שירותי אדריכלות והנדסה, כמו גם שירותי ייעוץ IT ושירותי ייעוץ משפטי. עם זאת, מתן סיוע טכני עדיין יתאפשר בנוגע לסחורות המיוצאות לרוסיה. אז אין לאסור מכירה, אספקה, העברה או ייצוא של סחורות אלה על פי תקנה זו כאשר הסיוע הטכני ניתן.

שירותי ייעוץ IT

אלה כוללים התקנה של חומרת מחשב. שקול גם סיוע לתלונות בהתקנת החומרה והרשתות, "שירותי ייעוץ IT" כוללים שירותי ייעוץ הקשורים להתקנת חומרת מחשב, שירותי הטמעת תוכנה. באופן מקיף, הוא כולל גם פיתוח והטמעה של תוכנה. כמו כן, אסור לספק שירותי ארנק, חשבון ומשמורת של נכסי קריפטו עבור אנשים רוסים או אנשים המתגוררים ברוסיה, ללא קשר לערך הכולל של נכסי הקריפטו.

סנקציות אחרות

אמצעים נוספים שהופעלו הם האפשרות להכניס לרשימת הסנקציות אנשים וגופים המקלים על הימנעות מסנקציות. יתר על כן, חל איסור על תושבי האיחוד האירופי לשבת במועצות המנהלים של חברות ממשלתיות רוסיות מסוימות. כמו כן, מספר אנשים וגופים מוכנסים לרשימת הסנקציות. אלה כוללים נציגים של המגזר הביטחוני הרוסי, אנשים מוכרים המפיצים דיסאינפורמציה על המלחמה ואלו המעורבים בארגון משאלי עם בלתי חוקיים.

המועצה גם החליטה להרחיב את ההיקף הגיאוגרפי של הסנקציות מה-23 בפברואר, כולל האיסור על יבוא סחורות ממחוזות דונייצק ולוחנסק הלא-ממשלתיים, לאזורים הבלתי מבוקרים של מחוז זפוריז'יה וח'רסון. הצעדים נגד מי שאחראים לערעור או לאיום על שלמותה הטריטוריאלית, הריבונות והעצמאות של אוקראינה תקפים עד ה-15 במרץ 2023.

צרו קשר

בנסיבות מסוימות, ישנם חריגים לגבי הסנקציות הנ"ל. האם תרצה לדעת יותר על זה? אז אל תהסס ליצור קשר עם טום מיוויס שלנו, בכתובת tom.meevis@lawandmore.nl או Maxim Hodak, בכתובת maxim.hodak@lawandmore.nl או התקשר אלינו למספר +31 (0)40-3690680.

[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A02014R0269-20220721

Law & More