הכל על סידור ההשתכרות

הכל על סידור ההשתכרות

ישנם דברים רבים שכדאי לקחת בחשבון בעת ​​מכירת עסק. אחד האלמנטים החשובים והקשים ביותר הוא לרוב מחיר המכירה. משא ומתן יכול להסתבך כאן, למשל מכיוון שהקונה אינו מוכן לשלם מספיק או אינו מסוגל להשיג מימון מספיק. אחד הפתרונות שניתן להציע לכך הוא הסכם הסדר רווחים. זהו הסדר לפיו הקונה משלם רק חלק ממחיר הרכישה לאחר שהושגה תוצאות ספציפיות אחד או יותר תוך פרק זמן מסוים לאחר מועד העסקה. נראה כי הסדר כזה מתאים להסכם אם שווי החברה משתנה ולכן קשה לקבוע את מחיר הרכישה. בנוסף, זה יכול להיות אמצעי לאיזון הקצאת הסיכונים של העסקה. עם זאת, האם זה נבון להסכים על תכנית הרווחיות תלוי מאוד בנסיבות הקונקרטיות של המקרה ובאופן שבו מתבצעת תכנית רווחים זו. במאמר זה נספר לכם יותר על הסדר ההשתכרות ועל מה עליכם לשים לב.

הכל על סידור ההשתכרות

תנאים

במסגרת תכנית רווחים, המחיר נשמר אם כן נמוך בזמן המכירה עצמה ובמידה ומספר תנאים מתקיימים בפרק זמן מסוים (בדרך כלל 2-5 שנים), על הקונה לשלם סכום שנותר. תנאים אלה יכולים להיות כספיים או לא פיננסיים. תנאים פיננסיים כרוכים בקביעת תוצאה כספית מינימלית (המכונה אבני דרך). תנאים שאינם פיננסיים כוללים, למשל, כי המוכר או עובד מפתח מסוים ימשיך לעבוד בחברה לתקופה מסוימת לאחר ההעברה. אפשר לחשוב גם על מטרות קונקרטיות כמו השגת נתח שוק מסוים או רישיון. חשוב מאוד כי התנאים יערכו בצורה מדויקת ככל האפשר (למשל, בנוגע לחשבונאות: אופן חישוב התוצאות). אחרי הכל, זה לעתים קרובות הנושא לדיון מאוחר יותר. לכן, הסכם השתכרות קובע לעיתים קרובות גם תנאים אחרים בנוסף ליעדים ולתקופה, כגון האופן בו על הקונה לפעול בתוך התקופה, הסדרי מחלוקת, מנגנוני בקרה, חובות מידע וכיצד יש לשלם את ההכנסה .

מְחוּיָבוּת

העצה היא לעתים קרובות להיזהר כאשר מסכימים על הסדר הכנסות. החזון של הקונה והמוכר יכול להיות שונה במידה ניכרת. לרוב יהיה לחזון לטווח ארוך יותר מאשר למוכר, מכיוון שהאחרון רוצה להשיג רווח מרבי בסוף התקופה. בנוסף, עלול להיווצר חילוקי דעות בין הקונה למוכר אם האחרון ימשיך לעבוד בחברה. לכן, בהסדר השתכרות, בדרך כלל על הקונה חובת מאמץ להבטיח שהמוכר ישולם לו רווח מרבי זה. מכיוון שמידת חובת המאמצים הטובים ביותר תלויה במה שהוסכם בין הצדדים, חשוב לערוך הסכמים ברורים בנושא זה. אם הקונה נכשל במאמציו, יתכן והמוכר יחייב את הקונה באחריות בסכום הנזקים שהוא חסר להם מכיוון שהקונה לא התאמץ מספיק.

יתרונות וחסרונות

כמתואר לעיל, הסדר השתכרות עשוי להכיל כמה מלכודות. עם זאת, אין פירוש הדבר כי אין תועלת לשני הצדדים. לדוגמא, לרוב קל יותר לקונה להבטיח מימון במסגרת הסדר רווחים עקב בניית מחיר קנייה נמוך עם תשלום עוקב. בנוסף, לעיתים קרובות מחיר הרווח מתאים מכיוון שהוא משקף את ערך העסק. לבסוף, יכול להיות נחמד שהבעלים לשעבר עדיין מעורב בעסק עם המומחיות שלו, אם כי זה עלול גם לגרום לסכסוך. החיסרון הגדול ביותר של הסדר השתכרות הוא שלעתים קרובות מתעוררים מחלוקות לגבי הפרשנות. בנוסף, הקונה רשאי גם לעשות בחירות המשפיעות לרעה על היעדים במסגרת חובת המאמץ שלו. חסרון זה מדגיש את חשיבותו של הסדר חוזי טוב.

מכיוון שחשוב כל כך לארגן הכנסה נכונה, תמיד תוכלו ליצור קשר Law & More עם השאלות שלך. עורכי הדין שלנו מתמחים בתחום מיזוגים ורכישות וישמחו לסייע לכם. אנו יכולים לסייע לך במשא ומתן ונשמח לבחון איתך האם הסדר השתכרות הוא אפשרות טובה למכירת החברה שלך. אם זה המקרה, נשמח לסייע לך בעיצוב משפטי של רצונותיך. האם כבר נקלעת למחלוקת הנוגעת להסדר השתכרות? במקרה זה נשמח לסייע לך בתיווך או בסיוע בכל הליך משפטי.

Law & More