צורות חלופיות ליישוב סכסוכים: מדוע ומתי לבחור בבוררות?

צורות חלופיות ליישוב סכסוכים

מדוע ומתי לבחור בבוררות?

כאשר הצדדים נקלעים לסכסוך ואינם יכולים לפתור את העניין בעצמם, בדרך לבית המשפט היא הצעד הבא. עם זאת, ניתן לפתור סכסוכים בין מפלגות בדרכים שונות. אחת משיטות יישוב הסכסוך היא בוררות. בוררות היא סוג של צדק פרטי ובכך אלטרנטיבה להליכים משפטיים.

צורות חלופיות ליישוב סכסוכים: מדוע ומתי לבחור בבוררות?

אך מדוע שתבחר בבוררות במקום בדרך החוקית הרגילה?

הליך הבוררות שונה במהותו מההליך השיפוטי. הנקודות הבאות לא רק מתארות את ההבדלים בין שני המצבים ליישוב סכסוכים, אלא גם מדגישות את היתרונות של בוררות:

  • נסיון בתחום . ההבדל בהליכים משפטיים הוא שבבוררות הסכסוך נפתר מחוץ לבית המשפט. הצדדים רשאים למנות (מספר אי-זוגי) של מומחים עצמאיים עצמם. הם מהווים ועדת בוררות (או מועצת הבוררות) המטפלת בסכסוך. שלא כמו השופט, המומחים, או הבוררים, עובדים בתחום הרלוונטי בו מתנהל המחלוקת. כתוצאה מכך יש להם גישה ישירה לאותו ידע ומומחיות ספציפיים הנחוצים ליישוב הסכסוך הנוכחי. ומכיוון שלשופט בדרך כלל אין ידע ספציפי כזה, זה קורה לעתים קרובות בהליכים משפטיים כי השופט רואה לנכון לקבל מידע על ידי מומחים על חלקים מסוימים בסכסוך. חקירה כזו בדרך כלל גורמת לעיכוב משמעותי בהליך והיא קשורה גם בעלויות גבוהות.
  • חלוף זמן. מלבד עיכובים, למשל על ידי מעורבות מומחים, ההליך עצמו אורך בדרך כלל די הרבה זמן לפני שופט רגיל. אחרי הכל, הנהלים עצמם נדחים באופן קבוע. לעיתים קרובות קורה כי השופטים, מסיבות שלא ידועות לצדדים, מחליטים לדחות את פסק הדין פעם או כמה פעמים בשישה שבועות. הליך ממוצע יכול לפיכך לארוך שנה או שנתיים. בוררות אורכת פחות זמן ולעתים קרובות ניתן להסדיר אותה בתוך שישה חודשים. אין גם אפשרות להגיש ערעור בבוררות. אם ועדת הבוררות תקבל החלטה, הסכסוך יסתיים והתיק ייסגר, מה שמקפיד על מינימום הליכים ארוכים ויקרים. זה שונה רק אם הצדדים מסכימים זה עם זה במפורש על אפשרות ערעור.
  • במקרה של בוררות הצדדים עצמם נושאים בעלויות ההליך והשימוש בבוררים מומחים. מלכתחילה, עלויות אלה עשויות להתגלות כצדדים גבוהות יותר מאשר עלויות ההליכה לבתי משפט רגילים. אחרי הכל, בדרך כלל יש לשלם את הבוררים לשעה. עם זאת, בטווח הארוך העלויות בהליכי הבוררות לצדדים עשויות להיות נמוכות מהעלויות בהליכים המשפטיים. אחרי הכל, לא רק שההליך השיפוטי לוקח זמן רב יותר ולכן פעולות דיוניות, אלא שבמקרה זה יתכן ויידרשו מומחים חיצוניים שמשמעותם הגדלת עלויות. אם תזכה בהליך הבוררות, הבוררים עשויים להעביר לצדדים האחרים את כל העלויות שביצעת בהליך.
  • במקרה של הליכים שיפוטיים רגילים, הדיונים פתוחים באופן עקרוני לציבור והכרעות ההליכים מתפרסמים לרוב. יתכן כי אירוע זה אינו רצוי במצבך, נוכח הנזק המהותי או הלא מהותי. במקרה של בוררות, הצדדים יכולים להבטיח שתכני התיק ותוצאתו יישארו בסוד.

שאלה נוספת היא מתי האם יכול להיות חכם לבחור לבוררות במקום בדרך המשפטית הרגילה? זה יכול להיות המקרה כשמדובר בסכסוך בענפים הספציפיים. אחרי הכל, מסיבות שונות, סכסוך כזה בדרך כלל דורש לא רק פיתרון תוך פרק זמן קצר, אלא גם ומעל לכל המומחיות שניתן להבטיח ולספק בהליך הבוררות על מנת להגיע לפיתרון. חוק הבוררות הוא ענף ספורט נפרד המשמש לרוב בעסקים, בניה ונדל"ן.

לאור הנקודות שצוינו לעיל, חשוב שהצדדים, בעת כריתת הסכם, לשים לב לא רק להיבטים המסחריים או הכספיים, אלא גם לשקול את מצב פיתרון המחלוקת. האם אתה מגיש סכסוך כלשהו עם הצד השני לבית המשפט הרגיל או בחר לבוררות? אם בחרתם לבוררות, יהיה זה הגיוני לקבוע סעיף בוררות בכתב בחוזה או בתנאים הכלליים בתחילת הקשר עם הצד השני. התוצאה של סעיף בוררות כזה היא שעל בית המשפט הרגיל להכריז על עצמו כי אין לו סמכות שיפוט אם, למרות סעיף הבוררות המחייב, צד יגיש לו סכסוך.

יתר על כן, אם הבוררים הבלתי תלויים פסקו בעניינך, חשוב לזכור כי פסיקה זו מחייבת את הצדדים. המשמעות היא ששני הצדדים חייבים לדבוק בפסק הדין של ועדת הבוררות. אם לא, ועדת הבוררות יכולה לבקש מבית המשפט לחייב את הצדדים לעשות זאת. אם אינך מסכים עם פסק הדין, אינך יכול להגיש את עניינך לבית המשפט לאחר סיום הליך הבוררות.

אינך בטוח אם הסכמה לבוררות היא בחירה טובה במקרה שלך? אנא צרו קשר עם Law & More מומחים. אתה יכול גם ליצור קשר Law & More אם אתה רוצה לערוך הסכם בוררות או לבדוק אותו או אם יש לך שאלות לגבי בוררות. תוכל למצוא מידע נוסף על בוררות באתר שלנו אתר דיני בוררות.

Law & More