העובד-שלך-חולה

כמעסיק, האם אתה יכול לסרב לדווח על עובדת חולה?

זה קורה באופן קבוע שלמעסיקים יש ספקות לגבי העובדים שלהם המדווחים על מחלתם. למשל, מכיוון שהעובד לעיתים קרובות מדווח על חולים בימי שני או שישי או בגלל שיש סכסוך תעשייתי. האם מותר לך לערער על דוח המחלה של העובד שלך ולהשהות את תשלום השכר עד שיתברר שהעובד חולה בפועל? זו שאלה חשובה שעומדים בפני מעסיקים רבים. זה גם נושא חשוב לעובדים. הם, באופן עקרוני, זכאים להמשך תשלום השכר מבלי שבוצעה כל עבודה. בבלוג זה נבחן מספר מצבים לדוגמא בהם אתה עשוי לסרב לדו"ח חולה של העובד שלך או מה הכי טוב לעשות במקרה של ספק.

הודעת המחלה לא נעשתה בהתאם לכללי הפרוצדורציה החלים

באופן כללי, על עובד לדווח על מחלתו באופן אישי ובעל פה למעסיק. לאחר מכן יכול המעביד לשאול את העובד כמה זמן המחלה צפויה להימשך, ועל סמך זה ניתן לערוך הסכמים לגבי העבודה כדי שלא תישאר בשכיבה. אם חוזה העבודה או כל תקנות חלות אחרות מכילות תקנות נוספות הנוגעות לדיווח על מחלה, על עובד, באופן עקרוני, לציית גם להוראות אלה. אם עובד לא מקיים את התקנות הספציפיות לדיווח על חולה, זה יכול למלא תפקיד בשאלה האם אתה כמעסיק סירבת בצדק לדו"ח המחלה של העובד שלך.

העובד למעשה אינו חולה בעצמו, אלא מדווח על חולה

בחלק מהמקרים עובדים מדווחים על חולים כאשר הם עצמם בכלל לא חולים. לדוגמא, אתה יכול לחשוב על מצב בו העובד שלך מדווח על חולה בגלל שילדה חולה והיא לא יכולה לדאוג לבייביסיטר. באופן עקרוני, העובד שלך אינו חולה או כשיר לעבודה. אם אתה יכול לקבוע בקלות מהסבר העובד שלך שיש סיבה אחרת, מלבד מוגבלות בעבודה של העובד עצמו, שמונעת מהעובד להופיע בעבודה, אתה יכול לסרב לדווח על מחלה. במקרה כזה, אנא קח בחשבון שעובדך עשוי להיות זכאי לחופשת פורענות או לחופשת היעדרות קצרת טווח. חשוב שתסכים בבירור באיזו צורת חופשה העובד שלך ינקוט.

העובד חולה, אך עדיין ניתן לבצע את הפעילויות הרגילות

אם העובד שלך מדווח על חולה ואתה יכול להסיק מהשיחה שיש למעשה מחלה, אבל שהיא לא כל כך חמורה שלא ניתן לבצע את העבודה הרגילה, המצב קצת יותר קשה. השאלה היא אם כן האם יש כושר עבודה. עובד מוגבל לעבודה רק אם כתוצאה ממוגבלות פיזית או נפשית הוא אינו מסוגל עוד לבצע את העבודה שהוא אמור לבצע על פי חוזה העבודה. אתה יכול לחשוב על מצב בו העובד שלך נקע את קרסולו, אך בדרך כלל כבר יש לו פונקציית עבודה בישיבה. באופן עקרוני, עם זאת, העובד שלך עדיין יכול לעבוד. במקרים מסוימים, יתכן שיהיה צורך להעמיד לרשותכם מתקנים נוספים. הדבר ההגיוני ביותר לעשות הוא לערוך הסכמים בנושא זה עם העובד שלך. אם לא ניתן להגיע להסכמות ביחד והעובד שלך שומר על עמדתו שהוא לא יכול לעבוד בכל מקרה, העצה היא לקבל את דוח חופשת המחלה ולבקש ישירות מרופא החברה שלך או מרופא לבטיחות ובריאות בעבודה בנוגע להתאמת העובד שלך. לתפקיד שלו, או לתפקיד מתאים.

עובד חולה בכוונה או באשמתו

יתכנו גם מצבים בהם העובד שלך חולה בכוונה או באשמתו. לדוגמא, תוכלו לחשוב על מצבים בהם העובד שלכם עובר ניתוחים קוסמטיים או חולה כתוצאה מצריכת אלכוהול מוגזמת. החוק קובע כי אתה כמעסיק אינך מחויב להמשיך ולשלם שכר אם המחלה נגרמת מכוונת העובד. עם זאת, יש לראות כוונה זו ביחס ל חולה, וזה כמעט לא יהיה המקרה. גם אם זה המקרה, קשה לך כמעסיק מאוד להוכיח זאת. עבור מעסיקים שמשלמים יותר מהמינימום החוקי במקרה של מחלה (70% מהשכר), כדאי לכלול בחוזה העבודה שהעובד אינו זכאי לחלק החוץ-משפטי של השכר במהלך המחלה, אם מחלה נגרמת על ידי אשמתו או רשלנותו של העובד עצמו.

העובד חולה בגלל סכסוך תעשייתי או הערכה לקויה

אם אתה חושד שהעובד שלך מדווח על חולה בגלל סכסוך תעשייתי או, למשל, הערכה לקויה לאחרונה, כדאי לדון בנושא עם העובד שלך. אם העובד שלך אינו פתוח לשיחה, זה נכון לקבל את דוח המחלה ולהזעיק מיד רופא של החברה או רופא לבריאות ובטיחות בעבודה. הרופא יוכל להעריך האם העובד שלך אינו כשיר לעבודה או לא ולייעץ לך באפשרויות להחזיר את העובד לעבודה בהקדם האפשרי.

אין לך מספיק מידע כדי שתוכל להעריך את דוח המחלה

אינך יכול לחייב עובד להודיע ​​על מהות מחלתו או על הטיפול בה. אם העובד שלך אינו שקוף בנושא זה, אין זו סיבה לסרב לדווח על מחלתו. מה שאתה כמעסיק יכול לעשות במקרה זה הוא להזמין רופא של החברה או רופא לבריאות ובטיחות בעבודה בהקדם האפשרי. עם זאת, העובד מחויב לשתף פעולה בבדיקה על ידי רופא החברה או רופא בריאות ובטיחות בעבודה ולמסור להם את המידע הדרוש (הרפואי). כמעסיק, אתה עשוי לשאול מתי העובד מצפה שיוכל לחזור לעבודה, מתי ואיך ניתן להגיע לעובד, האם העובד עדיין מסוגל לבצע עבודה מסוימת והאם המחלה נגרמה על ידי צד שלישי אחראי .

האם אתה בספק לגבי הודעת העובד שלך על מחלה או שאינך בטוח אם אתה מחויב להמשיך ולשלם שכר? אנא צרו קשר עם עורכי הדין בדיני עבודה Law & More בצורה ישירה. עורכי הדין שלנו יכולים לספק לך את הייעוץ הנכון ובמידת הצורך לסייע לך בהליכים משפטיים. 

Law & More