תביעות קיבוציות במקרה של נזק המוני

תביעות קיבוציות במקרה של נזק המוני

החל מה -1st מינואר 2020, החוק החדש של השר דקר ייכנס לתוקף. החוק החדש מרמז כי אזרחים וחברות הסובלים מהפסדים עצומים, יוכלו לתבוע יחד פיצוי על הפסדיהם. נזק המוני הוא נזק שנגרם לקבוצה גדולה של קורבנות. דוגמאות לכך הן נזקים פיזיים הנגרמים על ידי תרופות מסוכנות, נזק כספי שנגרם על ידי שיבוש מכוניות או נזק חומרי שנגרם כתוצאה מרעידות אדמה כתוצאה מייצור גז. מעתה ואילך ניתן לטפל בנזקים המוניים כאלה באופן קולקטיבי.

אחריות קיבוצית בבית המשפט

בהולנד אפשר במשך שנים רבות להקים אחריות קיבוצית בבית המשפט (תביעה קולקטיבית). השופט יכול היה לקבוע רק מעשים שלא כדין; בגין הנזקים, כל הקורבנות עדיין נאלצו להתחיל בהליך פרטני. בפועל, הליך כזה הוא בדרך כלל מורכב, רב זמן ויקר. ברוב המקרים, העלויות והזמן הכרוכים בהליך פרטני אינם מפצים את ההפסדים.

תביעות קיבוציות במקרה של נזק המוני

קיימת גם אפשרות לקיים הסדר קיבוצי בין קבוצת אינטרסים לצד צד נאשם, שהוכרז באופן אוניברסאלי בבית המשפט לכל הקורבנות על פי חוק הסדר תביעות המוניות קולקטיביות (WCAM). באמצעות הסדר קיבוצי, קבוצת אינטרסים יכולה לסייע לקבוצת קורבנות, למשל להגיע להסדר על מנת שניתן יהיה לפצותם על אובדן. עם זאת, אם הצד הגורם לנזק לא ישתף פעולה, הקורבנות עדיין יישארו בידיים ריקות. לאחר מכן, על הקורבנות לפנות לבית המשפט באופן אינדיבידואלי כדי לתבוע פיצויים על פי סעיף 3: 305 א 'לחוק האזרחי בהולנד.

עם בואו של הסדר הפשרה לתביעות המוניות בחוק פעולה קיבוצית (WAMCA) בינואר 2020 הראשון, הורחבו האפשרויות של פעולה קולקטיבית. החל מהחוק החדש, השופט יכול להצהיר הרשעה בגין נזקים קולקטיביים. המשמעות היא שניתן להסדיר את התיק כולו בהליך משותף אחד. בדרך זו הצדדים יקבלו בהירות. ההליך לאחר מכן מפושט, חוסך זמן וכסף, מונע גם התדיינות אינסופית. בדרך זו ניתן למצוא פיתרון לקבוצה גדולה של קורבנות.

הקורבנות והצדדים הם לעתים קרובות מבולבלים ולא מספיק מודעים. המשמעות היא שהקורבנות אינם יודעים אילו ארגונים הם אמינים ואיזה אינטרס הם מייצגים. בהתבסס על ההגנה החוקית על הקורבנות, הוחמרו התנאים לפעולה קולקטיבית. לא כל קבוצת אינטרסים יכולה פשוט להגיש תביעה. הארגון הפנימי והכלכלה של ארגון כזה חייבים להיות מסודרים. דוגמאות לקבוצות אינטרס הן התאחדות הצרכנים, התאחדות בעלי המניות וארגונים שהוקמו במיוחד לפעולה קולקטיבית.

סוף סוף יהיה מרשם מרכזי לתביעות קיבוציות. בדרך זו הקורבנות וקבוצות העניין (המייצגות) יכולים להחליט אם הם רוצים להתחיל בפעולה קולקטיבית לאותו אירוע. המועצה לרשות השופטת תהיה בעלת המרשם המרכזי. הפנקס יהיה נגיש לכולם.

יישוב תביעות המוניות מורכב במיוחד עבור כל הגורמים המעורבים, ולכן רצוי לקבל תמיכה משפטית. הצוות של Law & More בעל מומחיות וניסיון נרחב בטיפול ובניטור בעיות תביעות המוניות.

Law & More