השלכות אי עמידה בהסכם הקיבוצי

השלכות אי עמידה בהסכם הקיבוצי

רוב האנשים יודעים מהו הסכם קיבוצי, היתרונות שלו ואיזה מהם חל עליהם. עם זאת, אנשים רבים אינם יודעים מהן ההשלכות אם המעסיק אינו עומד בהסכם הקיבוצי. אתה יכול לקרוא עוד על זה בבלוג הזה!

האם עמידה בהסכם הקיבוצי היא חובה?

הסכם קיבוצי קובע הסכמות על תנאי העסקת עובדים בענף ספציפי או בתוך חברה. לרוב, ההסכמים הכלולים בו נוחים יותר לעובד מתנאי ההעסקה הנובעים מהחוק. דוגמאות כוללות הסכמים על שכר, תקופות הודעה מוקדמת, תשלום שעות נוספות או פנסיה. במקרים מסוימים, ההסכם הקיבוצי מוכרז כמחייב כלל עולמית. המשמעות היא שמעסיקים בתוך הענף המכוסה בהסכם הקיבוצי מחויבים להחיל את כללי ההסכם הקיבוצי. במקרים כאלה, חוזה העבודה בין מעסיק לעובד אינו רשאי לסטות מהוראות הסכם העבודה הקיבוצי לרעתו של העובד. הן כעובד והן כמעסיק, עליכם להיות מודעים להסכם הקיבוצי החל עליכם.

תביעה משפטית 

במידה והמעסיק אינו עומד בהסכמי החובה על פי ההסכם הקיבוצי, הוא מבצע "הפרת חוזה". הוא אינו מקיים את ההסכמות החלות עליו. במקרה זה, העובד יכול לפנות לבית המשפט כדי לוודא שהמעסיק עדיין מקיים את התחייבויותיו. ארגון העובדים יכול גם לטעון למילוי החובות בבית המשפט. העובד או ארגון העובדים יכולים לתבוע ציות ופיצוי בגין הנזק הנובע מאי עמידה בהסכם הקיבוצי בבית המשפט. חלק מהמעסיקים חושבים שהם יכולים להתחמק מההסכמים הקיבוציים על ידי עריכת הסכמים קונקרטיים עם העובד (בחוזה העבודה) החורגים מההסכמים בהסכם הקיבוצי. עם זאת, הסכמים אלו אינם תקפים, מה שהופך את המעביד אחראי לאי עמידה בהוראות ההסכם הקיבוצי.

פיקוח העבודה

מלבד העובד וארגון העובדים, גם פיקוח העבודה של הולנד עשוי לערוך חקירה עצמאית. חקירה כזו יכולה להתקיים בהודעה או ללא הודעה מוקדמת. חקירה זו עשויה להכיל שאלות לעובדים הנוכחים, עובדים זמניים, נציגי החברה ואנשים נוספים. כמו כן, פיקוח העבודה רשאי לבקש בדיקת רישומים. המעורבים מחויבים לשתף פעולה עם חקירת הפיקוח על העבודה. בסיס סמכויות הפיקוח על העבודה נובע מחוק המשפט המנהלי הכללי. אם הפיקוח על העבודה מוצא כי לא מתקיימות הוראות הסכם קיבוצי מחייב, הוא מודיע על כך לארגוני המעסיקים והעובדים. לאחר מכן, אלה יכולים לנקוט צעדים נגד המעסיק הנוגע בדבר.

קנס קבוע 

לבסוף, ההסכם הקיבוצי עשוי להכיל תקנה או הוראה לפיה ניתן לקנוס מעסיקים שלא יעמדו בהסכם הקיבוצי. זה ידוע גם כקנס קבוע. לפיכך, גובה הקנס הזה תלוי בקבוע בהסכם הקיבוצי החל על מעסיקך. לפיכך, גובה הקנס משתנה אך יכול להגיע לסכומים נכבדים. קנסות כאלה ניתן, עקרונית, להטיל ללא התערבות בית משפט.

יש לך שאלות בנוגע להסכם הקיבוצי החל עליך? אם כן, אנא צור איתנו קשר. עורכי הדין שלנו מתמחים ב דיני עבודה וישמח לעזור לך!

Law & More