זכויות יוצרים על תמונות

זכויות יוצרים על תמונות

כולם מצלמים כמעט כל יום. אך כמעט אף אחד לא שם לב לעובדה שזכות קניין רוחני בצורת זכות יוצרים מונחת על כל תמונה שצולמה. מהי זכויות יוצרים? ומה לגבי, למשל, זכויות יוצרים ומדיה חברתית? אחרי הכל, בימינו מספר התמונות שצולמו המופיעות לאחר מכן בפייסבוק, אינסטגרם או גוגל גדול מתמיד. לאחר מכן תמונות אלה זמינות באופן מקוון לקהל גדול. למי אם כן יש זכויות היוצרים על התמונות? ומותר לך לפרסם תמונות במדיה החברתית אם יש אנשים אחרים בתמונות שלך? שאלות אלה נענות בבלוג שלמטה.

זכויות יוצרים על תמונות

זכויות יוצרים

החוק מגדיר זכויות יוצרים באופן הבא:

"זכות יוצרים היא זכותם הבלעדית של יוצר יצירה ספרותית, מדעית או אמנותית, או של ממשיכיו בתואר, לפרסם ולהעתיק אותה, בכפוף למגבלות המוטלות על פי החוק."

לנוכח ההגדרה החוקית של זכויות יוצרים, לך כיוצר התצלום, יש לך שתי זכויות בלעדיות. קודם כל, יש לך זכות ניצול: הזכות לפרסם את התמונה ולהכפיל אותה. בנוסף, יש לך זכות אישיות בזכויות יוצרים: הזכות להתנגד לפרסום התצלום מבלי להזכיר את שמך או ייעוד אחר כיוצר וכנגד כל שינוי, שינוי או השחתה בתצלום שלך. זכויות יוצרים מגיעות ליוצר באופן אוטומטי מרגע יצירת היצירה. אם תצלם, תרכוש את זכויות היוצרים באופן אוטומטי וחוקי. לכן, אינך צריך להירשם או להגיש בקשה לזכויות יוצרים בשום מקום. עם זאת, זכויות היוצרים אינן תקפות ללא הגבלת זמן ותוקפן פוג שבעים שנה לאחר מות היוצר.

זכויות יוצרים ומדיה חברתית

מכיוון שיש לך זכויות יוצרים כיצר הצילום, אתה יכול להחליט לפרסם את התמונה שלך במדיה חברתית וכך להנגיש אותה לקהל רחב. זה קורה לעתים קרובות. זכויות היוצרים שלך לא יושפעו מפרסום התמונה בפייסבוק או באינסטגרם. עם זאת, לעתים קרובות פלטפורמות כאלה יכולות להשתמש בתמונות שלך ללא אישור או תשלום. האם תיפגע זכויות היוצרים שלך? לא תמיד. בדרך כלל אתה מוסר את זכויות השימוש בתמונה שאתה מפרסם באופן מקוון באמצעות רישיון לפלטפורמה כזו.

אם אתה מעלה תמונה בפלטפורמה כזו, לעתים קרובות חלים על "תנאי שימוש". תנאי השימוש עשויים להכיל הוראות שעל פי הסכמתך אתה מאשר לפלטפורמה לפרסם ולהעתיק את התמונה שלך באופן מסוים, למטרה מסוימת ו / או באזור מסוים. אם אתה מסכים לתנאים ולהגבלות כאלה, הפלטפורמה רשאית לפרסם את התמונה שלך באופן מקוון בשמה שלה ולהשתמש בה למטרות שיווק. עם זאת, מחיקת התצלום או החשבון שלך עליו אתה מפרסם את התמונות תסיים גם את זכות הפלטפורמה להשתמש בתמונות שלך בעתיד. זה לרוב לא חל על כל עותקים של התמונות שלך שביצעו בעבר הפלטפורמה והפלטפורמה עשויה להמשיך להשתמש בעותקים אלה בנסיבות מסוימות.

הפרה של זכויות היוצרים שלך אפשרית רק אם היא מתפרסמת או מועתקת ללא אישורך כמחבר. כתוצאה מכך אתה, כחברה או כיחיד, יכול להיפגע. אם מישהו אחר מסיר את התמונה שלך מחשבון פייסבוק או אינסטגרם, למשל, ואז משתמש בה ללא אישור או כל אזכור של המקור באתר / חשבון משלו, ייתכן שהפרת זכויות היוצרים שלך ואתה כיוצר יכול לנקוט בפעולה נגדה . האם יש לך שאלות לגבי מצבך בהקשר זה, האם תרצה לרשום את זכויות היוצרים שלך או להגן על עבודתך מפני אנשים שמפרים את זכויות היוצרים שלך? ואז צור קשר עם עורכי הדין של Law & More.

זכויות דיוקן

למרות שליצרן התצלום יש זכויות היוצרים, ובכך שתי זכויות בלעדיות, זכויות אלה אינן מוחלטות בנסיבות מסוימות. האם יש גם אנשים אחרים בתמונה? אז יוצר התצלום צריך לקחת בחשבון את הזכויות של המצולמים. לאנשים המצולמים יש זכויות דיוקן הקשורות לפרסום הדיוקן שנעשה עליו / היא. דיוקן הוא כאשר ניתן לזהות את האדם המצולם, גם אם הפנים לא נראות. תנוחה אופיינית או סביבה יכולים להספיק.

האם צולמה התצלום בשם האדם שצולם והאם היצרן רוצה לפרסם את התמונה? ואז היצרן זקוק לאישור מהמצולם. אם חסרה הרשאה, יתכן שהתמונה לא תפורסם. האם אין משימה? במקרה כזה, המצולם יכול, על בסיס זכות דיוקנו, להתנגד לפרסום התצלום אם הוא יכול להפגין אינטרס סביר בכך. לעתים קרובות, עניין סביר כולל טענות פרטיות או מסחריות.

האם תרצה לקבל מידע נוסף על זכויות יוצרים, זכויות דיוקן או השירותים שלנו? ואז צור קשר עם עורכי הדין של Law & More. עורכי הדין שלנו מומחים בתחום דיני קניין רוחני ושמחים לעזור לכם.

Law & More