זכויות יוצרים: מתי התוכן פומבי?

דיני הקניין הרוחני מתפתחים ללא הרף וצומחים מאוד לאחרונה. ניתן לראות זאת בין היתר בחוק זכויות היוצרים. בימינו כמעט כולם נמצאים בפייסבוק, בטוויטר או באינסטגרם או יש אתר משלו. לכן אנשים יוצרים הרבה יותר תוכן ממה שהם היו עושים, שלעתים קרובות מתפרסמים בפומבי. יתרה מזו, הפרות זכויות יוצרים מתרחשות לעיתים קרובות הרבה יותר ממה שהתרחשו בעבר, למשל מכיוון שהתמונות מתפרסמות ללא אישור מהבעלים או מכיוון שהאינטרנט מקל על המשתמשים לקבל גישה לתכנים לא חוקיים.

פרסום תכנים ביחס לזכויות יוצרים מילא תפקיד חשוב בשלושה פסקי דין שנערכו לאחרונה מבית המשפט לצדק של האיחוד האירופי. במקרים אלה נדונה המושג 'הפיכת תוכן לרשות הציבור'. באופן מפורש יותר, נדון האם הפעולות הבאות נופלות במסגרת 'נגישות לציבור':

  • פרסום היפר-קישור לתמונות שדלפו שלא כדין
  • מכירת נגני מדיה המספקים גישה לתוכן דיגיטלי ללא אישור של בעלי הזכויות ביחס לתוכן זה
  • הקלה על מערכת המאפשרת למשתמשים לעקוב ולהוריד יצירות מוגנות (מפרץ הפיראטים)

במסגרת חוק זכויות היוצרים

לדברי בית המשפט, אין להתייחס ל"הנגשת פומבית "מבחינה טכנית, אלא באופן פונקציונאלי. על פי השופט האירופי, הפניות ליצירות המוגנות בזכויות יוצרים המאוחסנות במקום אחר אינן משוות, למשל, לאספקת DVD שהועתקה באופן לא חוקי.[1] במקרים כאלה עשויה להיות הפרה של זכויות היוצרים. במסגרת דיני זכויות היוצרים, אנו רואים אפוא התפתחות המתמקדת באופן מעשי יותר בדרך בה צרכנים משיגים גישה לתוכן.

קרא עוד: http://assets.budh.nl/advocatenblad/pdf/ab_10_2017.pdf

[1] Sanoma / GeenStijl: ECLI: EU: C: 2016: 644; BREIN / Filmspeler: ECLI: EU: C: 2017: 300; BREIN / Ziggo & XS4ALL: ECLI: EU: C: 2017: 456.

הגדרות פרטיות
אנו משתמשים בעוגיות כדי לשפר את החוויה שלך בזמן השימוש באתר שלנו. אם אתה משתמש בשירותים שלנו דרך דפדפן, אתה יכול להגביל, לחסום או להסיר עוגיות דרך הגדרות דפדפן האינטרנט שלך. אנו משתמשים גם בתוכן ובסקריפטים של צדדים שלישיים שעשויים להשתמש בטכנולוגיות מעקב. אתה יכול לספק את הסכמתך באופן סלקטיבי למטה כדי לאפשר הטמעות כאלה של צד שלישי. למידע מלא על העוגיות שאנו משתמשים בהן, הנתונים שאנו אוספים וכיצד אנו מעבדים אותם, אנא בדוק את שלנו מדיניות הפרטיות
Law & More B.V.