Cryptocurrency - היו מודעים לסיכוני הציות - Image

Cryptocurrency: היו מודעים לסיכוני הציות

מבוא

בחברה המתפתחת במהירות שלנו, cryptocurrency הופך פופולרי יותר ויותר. נכון לעכשיו ישנם סוגים רבים של cryptocurrency, כמו ביטקוין, Ethereum ו- Litecoin. Cryptocur מטבעות הם באופן דיגיטלי בלבד, והמטבעות והטכנולוגיה נשמרים על ידי שימוש בטכנולוגיית blockchain. טכנולוגיה זו שומרת רשומה מאובטחת של כל עסקה במקום אחד. אף אחד לא שולט ב- blockchain מכיוון שרשתות אלה מבוזרות בכל מחשב שיש בו ארנק cryptocurrency. טכנולוגיית Blockchain מספקת גם אנונימיות למשתמשים בקריפטו. היעדר שליטה ואנונימיות של משתמשים עלולים להוות סיכונים מסוימים עבור יזמים שרוצים להשתמש בקריפטו בחברתם. מאמר זה הנו המשך למאמר הקודם שלנו, "Cryptocurrency: ההיבטים המשפטיים של טכנולוגיה מהפכנית". בעוד שמאמר קודם זה התקרב בעיקר להיבטים המשפטיים הכלליים של cryptocurrency, מאמר זה מתמקד בסיכונים שבעלי עסקים עשויים להתמודד בעת התמודדותם עם cryptocurrency ובחשיבות הציות.

סכנת חשד להלבנת הון

בעוד ש- cryptocurrency צובר פופולריות, הוא עדיין אינו מוסדר בהולנד ובשאר אירופה. המחוקקים עובדים על יישום תקנות מפורטות, אך זה יהיה תהליך ארוך. עם זאת, בתי המשפט הלאומיים בהולנד כבר קיבלו מספר פסקי דין בתיקים הנוגעים לקריפטו. אף על פי שכמה החלטות נגעו למצב החוקי של cryptocurrency, רוב המקרים היו בתחום הקרימינלי הפלילי. הלבנת הון מילאה תפקיד גדול בפסק הדין.

הלבנת הון היא היבט שכדאי לקחת בחשבון כדי להבטיח שהארגון שלך אינו נופל בגדר החוק הפלילי ההולנדי. הלבנת הון היא מעשה שניתן להעניש על פי החוק הפלילי ההולנדי. זה נקבע במאמרים 420bis, 420ter ו- 420 לחוק הפלילי ההולנדי. הלבנת הון מוכחת כאשר אדם מסתיר את טיבו, מוצאו, ניכורו או עקירתו של טובתו מסוימת בפועל, או מסתיר מיהו הנהנה או המחזיק בטובתו תוך שהוא מודע לכך שהתועלת נגזרת מפעילות פלילית. גם כאשר אדם לא היה מודע במפורש לעובדה כי התועלת נבעה מפעילות פלילית אך יכול היה להניח באופן סביר שכך היה, ניתן למצוא אותו אשם בהלבנת הון. מעשים אלה ניתנים לעונש של מאסר עד ארבע שנים (בגין היותם מודעים למקור הפלילי), מאסר עד שנה (בגין הנחה סבירה) או קנס בסך 67.000 אירו. זה נקבע בסעיף 23 לחוק הפלילי ההולנדי. אדם העושה הרגל של הלבנת הון יכול אפילו להיות כלוא עד שש שנים.

להלן מספר דוגמאות בהן העבירו בתי המשפט ההולנדיים את השימוש בקריפטו:

  • היה מקרה בו אדם הואשם בהלבנת הון. הוא קיבל כסף שהושג על ידי המרת bitcoins לכסף פיאט. Bitcoins אלה הושגו דרך האינטרנט האפל, עליו מוסתר כתובות IP של משתמשים. מחקירות עולה כי האינטרנט האפל משמש כמעט אך ורק לסחר בסחורות לא חוקיות, שיש לשלם באמצעות bitcoins. לפיכך, בית המשפט הניח כי bitcoins שהושגו דרך האינטרנט האפל הם ממוצא פלילי. בית המשפט הצהיר כי החשוד קיבל כסף שהושג על ידי המרת bitcoins ממוצא פלילי לכסף פיאט. החשוד היה מודע לכך שלעתים קרובות bitcoins הם ממקור פלילי. ובכל זאת, הוא לא חקר את מקורם של כספי הפיאט שהשיג. לפיכך, הוא קיבל ביודעין את הסיכוי המשמעותי לכך שהכסף שקיבל הושג באמצעות פעילויות בלתי חוקיות. הוא הורשע בהלבנת הון. [1]
  • במקרה זה, שירות המידע והחקירה הפיסקלית (בהולנדית: FIOD) פתח בחקירה בנושא סוחרי ביטקוין. החשוד, במקרה זה, סיפק bitcoins לסוחרים והמיר אותם לכספי פיאט. החשוד השתמש בארנק מקוון שעליו הופקדו כמויות רבות של bitcoins, שמקורן ברשת החשוכה. כאמור במקרה לעיל, ההנחה כי bitcoins אלה הם ממוצא בלתי חוקי. החשוד סירב למסור בירור ביחס למקורם של bitcoins. בית המשפט הצהיר כי החשוד היה מודע היטב למקורם הבלתי חוקי של bitcoins שכן הוא פנה לסוחרים שמבטיחים את אנונימיות לקוחותיהם ומבקשים עמלה גבוהה עבור שירות זה. לפיכך, בית המשפט הצהיר כי ניתן להניח את כוונתו של החשוד. הוא הורשע בהלבנת הון. [2]
  • המקרה הבא נוגע לבנק הולנדי, ING. ING התקשרה בחוזה בנקאי עם סוחר ביטקוין. כבנק, ל- ING חובות פיקוח וחקירה מסוימות. הם גילו שהלקוח שלהם השתמש בכסף מזומן בכדי לקנות ביטקוין לצדדים שלישיים. ING סיימו את מערכת היחסים שלהם מכיוון שלא ניתן לבדוק את מקור התשלומים במזומן וניתן היה להשיג את הכסף באמצעות פעילויות לא חוקיות. ING הרגישו שהם כבר לא מסוגלים למלא את התחייבויות ה- KYC שלהם מכיוון שהם לא יכולים להבטיח כי חשבונותיהם לא משמשים להלבנת הון וכדי להימנע מסיכונים הנוגעים לשלמות. בית המשפט הצהיר כי לקוח ING אינו מספיק כדי להוכיח שכספי המזומנים הם ממוצא כדין. לפיכך הותר ל- ING לסיים את מערכת היחסים הבנקאית. [3]

פסקי דין אלה מראים כי עבודה עם cryptocurrency עשויה להוות סיכון בכל הקשור לציות. כאשר מקורו של הקריפטוק לא ידוע, והמטבע עשוי לנבוע מהאינטרנט האפל, עלול להתעורר חשד להלבנת הון.

מענה לארועים

מכיוון שעדיין אינו מוסדר מטבעות קריפטוגרפיים ומובטחת אנונימיות בעסקאות, זהו אמצעי תשלום אטרקטיבי שישמש לפעילות פלילית. לכן, לקריפטוגרפיה יש קונוטציה שלילית כלשהי בהולנד. הדבר מוצג גם בעובדה שרשות השירותים הפיננסיים והשווקים הפיננסיים ממליצה לסחור במטבעות קריפטוגרפיים. הם קובעים כי שימוש במטבעות קריפטוגרפיים מהווה סיכונים ביחס לפשעים כלכליים, שכן הלבנת הון, הונאה, הונאה ומניפולציה יכולים בקלות להיווצר. [4] זה אומר שעליך להיות מדויק מאוד עם הציות כאשר אתה מתמודד עם מטבעות קריפטוגרפיים. אתה צריך להיות מסוגל להראות שהקריפטוגרפיה שאתה מקבל אינה מושגת באמצעות פעילויות לא חוקיות. אתה צריך להיות מסוגל להוכיח שבדקת באמת את מקור המטבע הקריפטוגרפי שקיבלת. זה יכול להיות קשה לאנשים שמשתמשים בקריפטו אינם ניתנים לזיהוי. לעתים קרובות מאוד, כאשר לבית המשפט ההולנדי יש פסק דין הנוגע לקריפטוגרפיה, הוא נמצא בספקטרום הפלילי. כרגע הרשויות אינן עוקבות אחר סחר במטבעות קריפטו באופן פעיל. עם זאת, cryptocurrency יש את תשומת הלב שלהם. לכן, כאשר לחברה יש מערכת יחסים עם מטבע החוץ, הרשויות יהיו ערניות במיוחד. הרשויות בטח ירצו לדעת כיצד משיגים את המטבע הקריפטוגרפי ומה מקור המטבע. אם אינך יכול לענות על שאלות אלה כראוי, עלול להתעורר חשד להלבנת הון או עבירות פליליות אחרות וייתכן שתפתח חקירה הנוגעת לארגונך.

רגולציה של cryptocurrency

כאמור לעיל, cryptocurrency עדיין לא מוסדר. עם זאת, הסחר והשימוש במטבעות קריפטוגרפיים יוסדרו ככל הנראה בקפדנות, בשל הסיכונים הפליליים והפיננסיים הכרוכים בקריפטוגרפיה. הרגולציה של מטבע החוץ היא נושא לשיחה בכל רחבי העולם. קרן המטבע הבינלאומית (ארגון של האו"ם הפועל בשיתוף פעולה מוניטרי גלובלי, הבטחת יציבות פיננסית והקלה על סחר בינלאומי) קוראת לתיאום עולמי על מטבעות קריפטוגרפיים מכיוון שהזהירה מפני סיכונים פיננסיים ופליליים כאחד. [5] האיחוד האירופי דן אם להסדיר או לפקח על מטבעות קריפטוגרפיים, אם כי טרם יצרו חקיקה ספציפית. יתר על כן, רגולציה על מטבעות קריפטוגרפיים היא נושא לדיון בכמה מדינות בודדות, כגון סין, דרום קוריאה ורוסיה. מדינות אלה נוקטות או רוצות לנקוט בצעדים בכדי לקבוע כללים הנוגעים למטבעות קריפטוגרפיים. בהולנד, רשות השירותים הפיננסיים והשווקים ציינה כי על חברות השקעות מוטלת חובת זהירות כללית כאשר הם מציעים ביטקוין-עתיד למשקיעים קמעונאיים בהולנד. פירוש הדבר כי על חברות השקעות לדאוג לאינטרס של לקוחותיהן בצורה מקצועית, הוגנת וכנה. [6] הדיון העולמי בנושא רגולציה של מטבעות קריפטוגרפיים מראה שרבים מהארגונים חושבים שיש צורך להקים לפחות סוג של חקיקה.

סיכום

ניתן לומר בביטחון שקריפטוקרט פורח. עם זאת, נראה כי אנשים שוכחים כי מסחר ושימוש במטבעות אלה יכולים גם להיות כרוכים בסיכונים מסוימים. לפני שאתה יודע זאת, אתה עלול ליפול בגדר החוק הפלילי ההולנדי כשאתה עוסק בקריפטו. מטבעות אלה קשורים לרוב לפעילות פלילית, בעיקר הלבנת הון. לפיכך ציות הוא חשוב מאוד לחברות שאינן רוצות להעמיד לדין בגין עבירות פליליות. הידיעה על מקורם של cryptocururrency משחקת חלק גדול בכך. מכיוון שיש לקריפטו-קרטוט קונוטציה שלילית במקצת, מדינות וארגונים מתלבטים בשאלה אם לקבוע תקנות הנוגעות לקריפטו. אף על פי שמדינות מסוימות כבר נקטו צעדים לקראת רגולציה, עדיין יתכן שייקח זמן עד שתושג הרגולציה העולמית. לפיכך, ישנה חשיבות רבה לחברות להקפיד על התמודדות עם cryptocurrency ולהקפיד לשים לב לציות.

צרו קשר

אם יש לך שאלות או הערות לאחר קריאת מאמר זה, אל תהסס לפנות למקסים חודק, עורך דין בכתובת Law & More באמצעות maxim.hodak@lawandmore.nl, או טום מייוויס, עורך דין בכתובת Law & More באמצעות tom.meevis@lawandmore.nl, או חייגו +31 (0) 40-3690680.

[1] ECLI:NL:RBMNE:2017:5716, https://uitspraken.rechtspraak.nl/inziendocument?id=ECLI:NL:RBMNE:2017:5716.

[2] ECLI:NL:RBROT:2017:8992, https://uitspraken.rechtspraak.nl/inziendocument?id=ECLI:NL:RBROT:2017:8992.

[3] ECLI:NL:RBAMS:2017:8376, https://uitspraken.rechtspraak.nl/inziendocument?id=ECLI:NL:RBAMS:2017:8376.

[4] Autoriteit Financiële Markten, 'מטבעות קריפטוגרפיים ראליים, https://www.afm.nl/nl-nl/nieuws/2017/nov/risico-cryptocurrency.

[5] דוח שירותים פיננסיים ופיננסיים: שיקולים ראשוניים, קרן המטבע הבינלאומית 2017.

[6] Autoriteit Financiële Markten, 'Bitcoin Futures: AFM op', https://www.afm.nl/nl-nl/nieuws/2017/dec/bitcoin-futures-zorgplicht.

Law & More