פיטורין, הולנד

פיטורין, הולנד

פיטורין הוא אחד הצעדים המרחיקים ביותר בדיני העבודה שיש לו השלכות מרחיקות לכת על העובד. זו הסיבה שאתה כמעסיק, שלא כמו העובד, לא יכול פשוט לקרוא לו להפסיק. האם אתה מתכוון לפטר את העובד שלך? במקרה כזה, עליך לזכור תנאים מסוימים לפיטורין תקפים. ראשית כל, חשוב לקבוע האם העובד שאתה מתכוון לפטר נמצא במצב מיוחד. עובדים כאלה נהנים הגנת פיטורים. אתה יכול לקרוא על ההשלכות עבורך כמעסיק באתר שלנו: דחיית האתר.

נימוקים לפיטורים

עליך לבסס את פיטורי העובד שלך על אחת מהטעמים הבאים:

  • פיטורים כלכליים אם אחד או יותר משרות יאבדו בהכרח;
  • אי כושר עבודה לטווח ארוך אם העובד שלך היה חולה או אובדן כושר עבודה ברציפות במשך שנתיים או יותר;
  • תקלה כאשר אתה יכול להוכיח במוטיבציה כי העובד שלך אינו מתאים למילוי תפקידו;
  • מעשים או מחדלי אשם כאשר העובד שלך מתנהג בצורה רצינית (ברצינות) בעבודה;
  • שיבוש יחסי עבודה אם לא ניתן עוד להחזיר את יחסי העבודה ופיטורים הם בלתי נמנעים;
  • היעדרות תכופה אם העובד שלך באופן קבוע לא מגיע לעבודה, חולה או בעל מוגבלות, ויש לכך השלכות בלתי מקובלות על הפעילות העסקית שלך;
  • פיטורים מסיבות שיוריות אם הנסיבות הן כאלה שלא סביר לך כמעסיק לאפשר את המשך ההתקשרות עם עובדך;
  • התנגדות מצפונית לעבודה כאשר ישבת סביב השולחן עם העובד שלך והגעת למסקנה שלא ניתן לבצע את העבודה בצורה מותאמת והקצאה מחדש אינה נושא.

מאז 1 בינואר 2020, לחוק יש עילה נוספת לפיטורים, כלומר קרקע מצטברת. המשמעות היא שאתה כמעסיק יכול גם לפטר את העובד שלך אם הנסיבות מכמה עילות לפיטורים נותנות לך סיבה מספקת לעשות זאת. עם זאת, כמעסיק עליך לא רק לבסס את בחירתך לפיטורים על אחת מהנימוקים המשפטיים הנ"ל, אלא גם להוכיח ולבסס את קיומה. הבחירה בעילת פיטורים ספציפית טומנת בחובה גם הליך פיטורים ספציפי.

הליך פיטורים

האם אתה בוחר פיטורים מסיבות עסקיות או מחוסר כושר עבודה (יותר משנתיים)? במקרה כזה, עליך כמעסיק להגיש בקשה להיתר פיטורים מה- UWV. כדי להיות זכאי להיתר כזה, עליך להניע נכון את הסיבה לפיטורי העובד שלך. לעובד שלך תהיה הזדמנות להתגונן מפני זה. לאחר מכן ה- UWV מחליט אם ניתן לפטר את העובד או לא. אם ה- UWV מעניק אישור לפיטורים ועובדך אינו מסכים, העובד שלך יכול להגיש עתירה לבית המשפט המחוזי. אם האחרון ימצא כי העובד נמצא בזכותו, בית המשפט המחוזי יכול להחליט להחזיר את חוזה העבודה לעבודה או לפסוק לעובדך פיצוי.

האם אתה הולך ל לפטר מסיבות אישיות? אז יש ללכת בדרכו של בית המשפט המחוזי. זו דרך לא קלה. בתור מעסיק, אתה חייב לבנות תיק נרחב שעל בסיסו ניתן להוכיח כי פיטורים הם האפשרות היחידה. רק אז בית המשפט ייתן לך אישור לבקשה לסיים את חוזה העבודה עם העובד שלך. האם אתה מגיש בקשת ביטול כזו? אז עובד שלך רשאי להתגונן מפני זה ולהצהיר מדוע הוא לא מסכים לפיטורים או מדוע העובד שלך סבור שהוא צריך להיות זכאי לפיצויי פיטורים. רק לאחר שתמלאו כל דרישות החוק, ימשיך בית המשפט המחוזי לפירוק חוזה העבודה.

עם זאת, באמצעות א פיטורים בהסכמה הדדית, אתה יכול להימנע מללכת ל- UWV כמו גם להליכים בפני בית המשפט המחוזי ובכך לחסוך בעלויות. במקרה כזה, עליכם להגיע להסכמים הולמים עם העובד שלכם באמצעות המשא ומתן. לאחר שקבעת הסכמים ברורים עם העובד שלך, ההסכמים הרלוונטיים יירשמו בהסכם פשרה. זה עשוי, למשל, להכיל תקנה לגבי איזה פיצויי פיטורים העובד שלך יקבל והאם חל סעיף שאינו תחרות. חשוב שההסכמים הללו יירשמו באופן תקין על הנייר באופן חוקי. לכן זה חכם לבדוק את ההסכמים שנעשו על ידי עורך דין מומחה. אגב, לעובד שלך יש 14 יום לאחר החתימה כדי לחזור להסכמים שבוצעו.

נקודות לתשומת לב במקרה של פיטורים

החלטתם לפטר את העובד שלכם? אז זה גם חכם לשים לב לנקודות הבאות:

דמי מעבר. טופס זה נוגע לפיצוי הסטטוטורי המינימלי שייקבע על פי נוסחה קבועה שאתה חייב לעובד הקבוע או הגמיש שלך כאשר אתה ממשיך לפיטורים. עם כניסת ה- WAB, צבירת תשלום מעבר זה מתבצעת מיום העבודה הראשון של העובד שלך והעובדים הכוננים או העובדים בתקופת הניסיון זכאים גם לתשלום מעבר. עם זאת, מצד שני, הצבירה המוגברת של תשלום המעבר לעובדים שלך עם חוזה עבודה ארוך מעשר שנים תבוטל. במילים אחרות, זה הופך ל"זול יותר "עבורך כמעסיק, במילים אחרות קל יותר לפטר עובד עם חוזה עבודה ארוך טווח.

פיצוי הוגן. בנוסף לתשלום המעבר, כשכיר, אתה עשוי לחייב פיצויי פיטורים נוספים לעובד שלך. במיוחד זה יהיה המקרה אם יש מעשה אשם רציני לצדך. במסגרת מעשה זה, למשל, פיטורי עובד ללא סיבה לפיטורים תקפים, קיום הפחדה או אפליה. למרות שפיצוי הוגן אינו יוצא מן הכלל, הוא נוגע רק למקרים מיוחדים בהם בית המשפט יפסיק פיצוי הוגן זה לעובד. אם בית המשפט פוסק את העובד שלך בפיצוי הוגן, הוא גם יקבע את הסכום על בסיס המצב.

הצעת החוק הסופית. בתום עבודתו זכאי גם עובדך לתשלום ימי החופשה שנצברו. לכמה ימי חופשה העובד שלך זכאי, תלוי במה שסוכם בחוזה העבודה ואולי בתביעה. החגים הסטטוטוריים להם עובד בכל מקרה זכאים הם פי ארבעה ממספר ימי העבודה בשבוע. בתחתית השורה צריך לשלם לעובד רק את ימי החופשה הצבורים, אך טרם נלקח. אם העובד שלך זכאי גם לחודש שלוש עשרה או לבונוס, יש לדון בנקודות אלה גם בדוח הסופי ולשלם על ידך.

האם אתה מעסיק שמתכוון לפטר את העובד שלך? ואז צרו קשר Law & More. ליד Law & More אנו מבינים כי הליכי פיטורים אינם רק מורכבים אלא יכולים להיות להם השלכות דרסטיות עבורך כמעסיק. לכן אנו נוקטים גישה אישית ויחד נוכל להעריך את מצבך ואת האפשרויות. על בסיס ניתוח זה, אנו יכולים לייעץ לך לגבי הצעדים הבאים הנכונים. אנו שמחים גם להעניק לך ייעוץ וסיוע במהלך הליך הפיטורים. האם יש לך שאלות לגבי השירותים שלנו או לגבי פיטורים? תוכל למצוא מידע נוסף על פיטורים ושירותים שלנו באתר שלנו: דחיית האתר.

Law & More