גירושין ומשמורת הורית. מה אתה צריך לדעת?

גירושין ומשמורת הורית. מה אתה צריך לדעת?

האם אתה נשוי או שיש לך שותפות רשומה? במקרה זה, החוק שלנו מבוסס על עיקרון הטיפול והגדלת הילדים על ידי שני ההורים, על פי סעיף 1: 247 BW. מדי שנה מתמודדים כ- 60,000 ילדים עם גירושים מהוריהם. עם זאת, גם לאחר הגירושין, הילדים זכאים לטיפול שווה וגידול מצד שני ההורים וההורים שיש להם משמורת משותפת, ממשיכים להפעיל סמכות זו במשותף על פי סעיף 1: 251 לחוק האזרחי ההולנדי. בניגוד לעבר, על כן ההורים ממשיכים להיות אחראים על סמכות הורית משותפת.

ניתן לתאר את משמורת ההורים כמכלול הזכויות וההתחייבויות שיש להורים בכל הנוגע לחינוך וטיפול בילדיהם הקטינים ומתייחס להיבטים הבאים: אדם הקטין, ניהול נכסיו והייצוג במעשים אזרחיים בשניהם ובאופן שיפוטי. ליתר דיוק, זה נוגע לאחריות ההורים להתפתחות אישיותו, רווחתו הנפשית והפיזית ובטיחותו של הילד, דבר המונע את השימוש באלימות נפשית או פיזית כלשהי. בנוסף, משנת 2009 המשמורת כוללת גם את חובת ההורה לשפר את התפתחות הקשר בין הילד להורה השני. אחרי הכל, המחוקק מחשיב את טובת הילד לקיים קשר אישי עם שני ההורים.

עם זאת, ניתן להעלות על הדעת מצבים בהם המשך הסמכות ההורית של קשר אישי וכך עם איש מההורים לאחר הגירושין אינו אפשרי או רצוי. זו הסיבה שסעיף 1: 251 א לחוק האזרחי ההולנדי מכיל, למעט העיקרון, את האפשרות לבקש מבית המשפט להקצות את המשמורת המשותפת של הילד להורה אחד לאחר גירושין. מכיוון שמדובר במצב חריג, בית המשפט יעניק רק סמכות הורית משתי סיבות:

  1. אם קיים סיכון פסול שהילד יילכד או ילך לאיבוד בין ההורים ולא צפוי שיפור מספיק יושג בעתיד הנראה לעין, או
  2. אם אחרת נחוץ שינוי משמורת לטובת הילד.

הקריטריון הראשון

הקריטריון הראשון פותח בפסיקה וההערכה אם קריטריון זה מתקיים, היא מבחינה קזואיסטית מאוד. לדוגמא, היעדר תקשורת טובה בין ההורים והכישלונות הפשוטים לעמידה בהסדר הגישה של ההורים אינם פירושם באופן אוטומטי כי לטובת הילד, יש להקצות סמכות הורית לאחד ההורים. [1] בעוד שבקשות להסרת משמורת משותפת ומתן משמורת בלעדית לאחד ההורים במקרים שבהם כל צורת תקשורת נעדרה לחלוטין [2], סביר להניח שהייתה אלימות במשפחה קשה, סטוקינג, איומים [3] או בה ההורה המטפל מתוסכל באופן שיטתי מההורה השני [4]. באשר לקריטריון השני, יש לבסס את ההנמקה על ידי עובדות מספיקות לכך שסמכות הורית ראש ראשית נחוצה לטובת הילד. דוגמא לקריטריון זה הוא המצב בו יש לקבל החלטות חשובות לגבי הילד וההורים אינם מסוגלים להתייעץ אודות הילד בעתיד הנראה לעין ולאפשר קבלת החלטות בצורה הולמת ובמהירות, בניגוד לאינטרסים של הילד. [5] באופן כללי השופט נרתע להמיר משמורת משותפת למשמורת חד-ראשית, בוודאי בתקופה הראשונה לאחר הגירושין.

האם ברצונך לקבל סמכות הורית על ילדיך בלבד לאחר גירושיך? במקרה זה, עליכם לפתוח בהליכים על ידי הגשת בקשה לקבלת סמכות הורית לבית המשפט. על העתירה להכיל סיבה לכך שרק אתה רוצה לשמור על הילד. עורך דין נדרש להליך זה. עורך הדין שלך מכין את הבקשה, קובע אילו מסמכים נוספים עליו לצרף ומגיש את הבקשה לבית המשפט. אם הוגשה בקשה למשמורת בלעדית, תינתן לאפשרות ההורה האחר או בעלי עניין אחרים לענות לבקשה זו. פעם אחת בבית המשפט ההליך בדבר מתן סמכות הורית יכול לארוך זמן רב: מינימום של 3 חודשים עד למעלה משנה, תלוי במורכבות המקרה.

במקרים של סכסוכים חמורים, השופט יבקש בדרך כלל את מועצת הטיפול והגנת הילד לערוך חקירה ולייעץ (סעיף 810 פסקה 1 DCCP) אם המועצה תפתח בחקירה לבקשת השופט, זה מעצם הגדרתו יביא לעיכוב ההליכים. מטרת חקירה כזו של המועצה לטיפול והגנת ילדים היא לתמוך בהורים בפתרון הסכסוך שלהם סביב משמורת לטובת הילד. רק אם זה לא יוביל לתוצאות תוך 4 שבועות, המועצה תמשיך לאסוף את המידע הדרוש ולפרסם עצה. בהמשך, בית המשפט יכול להיעתר או לדחות את הבקשה לסמכות הורית. השופט מעניק לרוב את הבקשה אם הוא חושב כי התקיימו התנאים לבקשה, אין התנגדות לבקשת המשמורת והמשמורת היא לטובת הילד. במקרים אחרים השופט ידחה את הבקשה.

At Law & More אנו מבינים שגירושין הם זמן קשה מבחינה רגשית עבורך. יחד עם זאת, חכם לחשוב על סמכות הורית על ילדיכם. הבנה טובה של המצב והאפשרויות חשובה. Law & More יכול לעזור לך לקבוע את עמדתך המשפטית, ואם תרצה, להוריד את הבקשה לקבלת סמכות הורית יחידה. האם אתה מזהה את עצמך באחד מהמצבים שתוארו לעיל, האם אתה רוצה להיות ההורה היחיד שמפעיל משמורת על ילדך או שיש לך שאלות נוספות? אנא צרו קשר עם עורכי הדין של Law & More.

[1] משאבי אנוש 10 בספטמבר 1999, ECLI: NL: HR: 1999: ZC2963; HR 19 באפריל 2002, ECLI: NL: PHR: 2002: AD9143.

[2] משאבי אנוש 30 בספטמבר 2011, ECLI: NL: HR: 2011: BQ8782.

[3] Hof 's-Hertogenbosch 1 במרץ 2011, ECLI: NL: GHSGR: 2011: BP6694.

[4] משאבי אנוש 9 ביולי 2010 ECLI: NL: HR: 2010: BM4301.

[5] חוף Amsterdam 8 באוגוסט 2017, ECLI:NL:GHAMS:2017:3228.

Law & More