הסכם תורם: מה אתה צריך לדעת? תמונה

הסכם תורמים: מה אתה צריך לדעת?

ישנם מספר היבטים להולדת ילד בעזרת תורם זרע, כגון מציאת תורם מתאים או תהליך הזרעה. היבט חשוב נוסף בהקשר זה הוא מערכת היחסים המשפטית בין הצד המעוניין להיכנס להריון באמצעות הזרעה, כל בן זוג, תורם זרע והילד. נכון כי אין צורך בהסכם תורם להסדרת מערכת יחסים משפטית זו. עם זאת, היחסים המשפטיים בין הצדדים מורכבים מבחינה משפטית. על מנת למנוע סכסוכים בעתיד ולספק וודאות לכל הצדדים, חכם שכל הצדדים יתקשרו בהסכם תורם. הסכם תורם מבטיח גם שההסכמים בין הורים לעתיד ותורמי זרע יהיו ברורים. כל הסכם תורם הוא הסכם אישי, אך הסכם חשוב לכולם, מכיוון שהוא מכיל גם הסכמים אודות הילד. על ידי רישום הסכמים אלה, תהיה פחות מחלוקת לגבי תפקיד התורם בחיי הילד. בנוסף ליתרונות שהסכם התורם יכול להציע לכל הצדדים, בלוג זה דן ברצף מה טומן בחובו הסכם תורם, איזה מידע נאמר בו ואילו הסכמים קונקרטיים ניתן לערוך בו.

מהו הסכם תורם?

חוזה תורם או הסכם תורמים הוא חוזה בו נרשמים ההסכמים בין ההורה / ים המיועדים לתורם זרע. מאז שנת 2014 הבחינו בהולנד בשני סוגים של תרומה: תרומת B ו- C.

תרומת B פירושו שתרומה נעשית על ידי תורם של מרפאה שאינו ידוע להורים המיועדים. עם זאת, סוג זה של תורם רשום על ידי מרפאות בקרן הפריה מלאכותית של נתוני תורמים. כתוצאה מרישום זה, לאחר מכן יש לילדים הרואים אפשרות לברר את מוצאו. לאחר שהילד הנולד הגיע לגיל שתים-עשרה, הוא או היא יכולים לבקש מידע בסיסי על תורם מסוג זה. הנתונים הבסיסיים נוגעים למשל למראה, למקצוע, למצב המשפחתי ולתכונות האופי כפי שצוין על ידי התורם במועד התרומה. כאשר הילד הנולד הגיע לגיל שש עשרה, הוא יכול גם לבקש את הנתונים האישיים (האחרים) של תורם מסוג זה.

תרומת C, לעומת זאת, פירושו שזה נוגע לתורם שמוכר להורים המיועדים. תורם מסוג זה הוא בדרך כלל מישהו ממעגל המכרים או החברים של ההורים לעתיד או מישהו שההורים לעתיד עצמם מצאו ברשת, למשל. התורם מהסוג האחרון הוא גם התורם איתו בדרך כלל נחתמים הסכמי התורמים. היתרון הגדול בתורם מסוג זה הוא שההורים המיועדים מכירים את התורם ולכן את מאפייניו. יתר על כן, אין רשימת המתנה וההזרעה יכולה להתקדם במהירות. עם זאת, חשוב לערוך הסכמים טובים מאוד עם תורם מסוג זה ולהקליטם. הסכם תורם יכול לספק הבהרה מראש במקרה של שאלות או אי וודאות. במידה ותהיה אי פעם תביעה, הסכם כזה יראה בדיעבד מה ההסכמים שהאנשים הסכימו זה עם זה ואילו כוונות היו לצדדים בעת חתימת ההסכם. על מנת להימנע מסכסוכים משפטיים והליכים עם התורם, לכן מומלץ לבקש סיוע משפטי מעורך דין בשלב מוקדם בהליך להכנת הסכם התורם.

מה נאמר בהסכם תורם?

לעתים קרובות הדברים נקבעים בהסכם התורם:

  • פרטי שם וכתובת התורם
  • פרטי שם וכתובת של הורים פוטנציאליים
  • הסכמים לגבי תרומות זרע כגון משך זמן, תקשורת וטיפול
  • היבטים רפואיים כמו מחקר על מומים תורשתיים
  • אישור לבדוק נתונים רפואיים
  • כל הקצבאות. לרוב מדובר בעלויות נסיעה ועלויות לבדיקות רפואיות של התורם.
  • זכויות וחובות התורם.
  • אנונימיות וזכויות פרטיות
  • אחריות של שני הצדדים
  • הוראות אחרות במקרה של שינוי במצב

זכויות וחובות משפטיות לגבי הילד

כשמדובר בילד הרה, לרוב לתורם לא ידוע אין תפקיד חוקי. לדוגמא, תורם אינו יכול לאכוף שהוא הופך באופן חוקי להורה לילד הנולד. זה לא משנה את העובדה שבנסיבות מסוימות התורם יכול להפוך באופן חוקי להורה לילד. הדרך היחידה לתורם להורות חוקית היא באמצעות הכרה בילד הנולד. עם זאת, הסכמת ההורה לעתיד נדרשת לכך. אם לילד הנולד כבר יש שני הורים חוקיים, לא יתכן שהתורם יכיר בילד הנולד, אפילו לא באישור. הזכויות שונות עבור תורם ידוע. במקרה כזה, למשל, תוכנית ביקור ומזונות יכולים גם הם למלא תפקיד. לכן זה חכם שההורים לעתיד ידונו ויתעדו את הנקודות הבאות עם התורם:

הורות חוקית. על ידי דיון בנושא זה עם התורם, ההורים לעתיד יכולים להימנע מכך שהם בסופו של דבר מופתעים מהעובדה שהתורם רוצה להכיר בילד הרה כמי שהוא שלו / ה ולכן הוא רוצה להיות ההורה החוקי שלו. לכן חשוב לשאול את התורם מראש האם ברצונו גם להכיר בילד ו / או להחזיק בו משמורת. על מנת להימנע מדיון לאחר מכן, כדאי לתעד בבירור את מה שנדון בין התורם לבין ההורים המיועדים בנקודה זו בהסכם התורם. במובן זה, הסכם התורם מגן גם על ההורות החוקית של ההורים המיועדים.

קשר ואפוטרופסות. זהו חלק חשוב נוסף שראוי לדון בו מראש על ידי ההורים לעתיד והתורם בהסכם התורם. באופן ספציפי יותר, ניתן להסדיר אם יהיה קשר בין תורם הזרע לילד. אם זה המקרה, הסכם התורם יכול גם לפרט את הנסיבות שבהן זה יתקיים. אחרת, זה יכול למנוע מהילד הנולד להיות (לא רצוי) בהפתעה. בפועל, קיימים הבדלים בהסכמים שההורים לעתיד ותורמי זרע מתקשרים ביניהם. לתורם זרע אחד יהיה קשר חודשי או רבעוני עם הילד, ותורם הזרע השני לא ייפגש עם הילד עד גיל שש עשרה. בסופו של דבר, על התורם וההורים לעתיד להסכים על כך ביחד.

מזונות ילדים. כאשר נאמר בבירור בהסכם התורם כי התורם תורם את זרעו רק להורים המיועדים, כלומר לא יותר מלהעמידו לרשות הפריה מלאכותית, התורם אינו צריך לשלם מזונות ילדים. אחרי הכל, במקרה כזה הוא אינו גורם סיבתי. אם זה לא המקרה, יתכן שהתורם נתפס כסוכן סיבתי ומוגדר כאב חוקי באמצעות פעולות אבהות, שיחויב בתשלום מזונות. המשמעות היא שהסכם התורם אינו חשוב רק עבור ההורים / ים המיועדים, אלא בהחלט גם עבור התורם. עם הסכם התורם, התורם יכול להוכיח שהוא תורם, מה שמבטיח שההורים / ה לעתיד לא יוכלו לדרוש תחזוקה.

ניסוח, בדיקה או התאמה של הסכם תורם

האם יש לך כבר הסכם תורם והאם יש נסיבות שהשתנו עבורך או עבור התורם? אז זה יכול להיות חכם להתאים את הסכם התורמים. חשבו על מהלך שיש לו השלכות על סידור הביקור. או שינוי בהכנסה, המחייב בדיקת מזונות. אם תשנה את ההסכם בזמן ותקבע הסכמים ששני הצדדים תומכים בהם, אתה מגדיל את הסיכוי לחיים יציבים ושלווים, לא רק לעצמך, אלא גם לילד.

האם הנסיבות נשארות זהות מבחינתך? גם אז זה יכול להיות נבון לבדוק את הסכם התורמים שלך על ידי מומחה משפטי. בְּ Law & More אנו מבינים שכל מצב שונה. לכן אנו נוקטים גישה אישית. Law & Moreעורכי הדין הם מומחים לדיני משפחה ויכולים לבחון איתך את מצבך ולקבוע אם הסכם התורם ראוי להתאמה כלשהי.

האם תרצה לערוך הסכם תורם בהנחיית עורך דין מומחה לדיני משפחה? גם אז Law & More מוכן בשבילך. עורכי הדין שלנו יכולים גם לספק לך סיוע משפטי או ייעוץ במקרה של סכסוך בין ההורים המיועדים לתורם. האם יש לך שאלות נוספות בנושא זה? אנא צור קשר Law & Moreנשמח לעזור לך.

Law & More