תמונת Good Manufacturing Practice (GMP).

טוב ייצור בפועל (GMP)

בענפים מסוימים, היצרנים כפופים לתקני ייצור קפדניים. זה המקרה בענף התרופות (האנושי והווטרינרי), תעשיית הקוסמטיקה ותעשיית המזון. תרגול ייצור טוב (GMP) הוא מונח ידוע בענפים אלה. GMP היא מערכת אבטחת איכות שמבטיחה כי תהליך הייצור נרשם כראוי ולכן מובטחת איכות. בשל התפקיד העיקרי בתעשיית התרופות והקוסמטיקה, נדון להלן רק GMP בתחומים אלה.

הִיסטוֹרִיָה

מאז תחילת הציוויליזציה אנשים מודאגים מאיכות ובטיחות המזון והתרופות. בשנת 1202 נוצר חוק האוכל האנגלי הראשון. זה היה הרבה יותר מאוחר, בשנת 1902, כי החוק לפיקוח אורגני הלך בעקבותיו. זה הונהג בארצות הברית לוויסות מוצרים אורגניים. מוצרים אלה נבדקו באופן חוקי על טהרתם. חוק המזון והתרופות המקורי, שהושק בשנת 1906 והפך אותו לבלתי חוקי למכור מזון מזוהם (מזויף) ודרש תיוג אמיתי. לאחר מכן נכנסו לתוקף מספר חוקים אחרים. בשנת 1938 הונהג חוק המזון, התרופות והקוסמטיקה. החוק חייב חברות לספק הוכחה כי המוצרים שלהם היו בטוחים וטהורים לפני שהם משווקים. ה- FDA ביצע חקירות של טבליות מזוהמות וגילה כי נמצאו מפעלים חמורים בייצור וכי לא ניתן עוד להתחקות אחר כמה טבליות אחרות שעדיין מזוהמות. אירוע זה אילץ את ה- FDA לפעול לפי המצב ולמנוע הישנות על ידי הנהגת חשבוניות ובקרות איכות המבוססות על תקני ביקורת לכל מוצרי התרופות. זה הוביל למה שכונה מאוחר יותר GMP. הביטוי "נוהג ייצור טוב" הופיע בשנות ה 1962 כתיקון לחוק המזון, התרופות והקוסמטיקה האמריקני.

תקנות GMP האירופיות הנוכחיות פותחו באירופה ובארצות הברית.

בסופו של דבר מדינות אירופה החלו לעבוד יחד וערכו הנחיות נפוצות של GMP שהתקבלו על ידי האיחוד האירופי.

בנוסף, ישנם כיום חוקים ותקנות בינלאומיים רבים אחרים בהם נכללו תקנות GMP.

מה זה GMP?

GMP פירושו "דרך טובה לייצר". כללי GMP נכללים בכל מיני חוקים, אך במהותם לכללים אלה אותה מטרה. GMP מיושם במיוחד בתעשיית התרופות והוא מיועד להבטחת איכות תהליך הייצור. לעולם לא ניתן לקבוע לחלוטין את איכות המוצר על ידי בדיקת הרכבו. לא ניתן לזהות את כל הזיהומים ולא ניתן לנתח כל מוצר. לכן ניתן להבטיח איכות רק אם כל תהליך הייצור מתבצע בצורה שנקבעה ומבוקרת במדויק. רק כך תהליך הייצור מבטיח את איכות התרופה. שיטת ייצור זו, המכונה Good Manufacturing Practice, הינה אפוא דרישה לייצור תרופות.

GMP הוא גם בעל חשיבות משמעותית לשותפויות בינלאומיות. מרבית המדינות מקבלות רק יבוא ומכירה של תרופות המיוצרות בהתאם ל- GMP הבינלאומי המוכר. ממשלות שרוצות לקדם ייצוא תרופות יכולות לעשות זאת על ידי הפיכת GMP לחובה לכל ייצור התרופות ועל ידי הכשרת הפקחים שלהן בהנחיות GMP.

GMP מציין כיצד ובאילו תנאים מיוצרים תרופה. במהלך הייצור נבדקים כל החומרים, המרכיבים, מוצרי הביניים והמוצר הסופי והתהליך רשום במדויק בפרוטוקול ההכנה. אם לאחר מכן יתברר שמשהו לא כשורה בקבוצה מסוימת של מוצרים, תמיד ניתן לגלות כיצד נוצר, מי בדק אותו ואיפה ואילו חומרים השתמשו. אפשר לאתר בדיוק היכן השתבש.

אמנם שליטה טובה נחוצה כדי להבטיח את איכות מוצרי התרופות, אך יש להבין כי המטרה הסופית של בקרת האיכות היא להשיג שלמות בתהליך הייצור. בקרת איכות נוצרה על מנת להבטיח לצרכן שמוצר עומד בתקני האיכות, תיוג נכון וכל הדרישות החוקיות. עם זאת, בקרת איכות בלבד אינה מספיקה בכדי להשיג את כל היעדים. חייבת להיות מחויבות להשגת איכות ואמינות בכל מוצר ובכל אצווה. ניתן לתאר את ההתחייבות הזו כ- GMP.

החוקים והתקנות

הנחיות GMP נקבעות בחוקים ותקנות שונים לתעשיות השונות. ישנם חוקים ותקנות בינלאומיים, אך יש גם תקנות ברמה אירופאית ולאומית.

ברמה בינלאומית

לגבי החברות המייצאות לארצות הברית, תקנות ה- GMP של מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) חלות. הם אוכפים את הכללים תחת כותרת 21 לקוד התקנות הפדרליות. ההנחיות ידועות שם תחת המונח "נוהג ייצור נוכחי טוב (cGMP)".

אירופה

הנחיות ה- GMP החלות על האיחוד האירופי נקבעות בתקנות האירופיות. תקנות אלה חלות על כל המוצרים הנסחרים באיחוד האירופי ללא קשר ליצרן שמבוסס מחוץ לאיחוד האירופי.

לגבי מוצרים רפואיים המיועדים לשימוש אנושי, הכללים החשובים ביותר הם תקנה 1252/2014 והנחיה 2003/94 / EC. תקנות 91/412 / EC חלות על מוצרים רפואיים המיועדים לשימוש וטרינרי. ישנם חוקים ותקנות קשורים נוספים השולטים בשוק התרופות. דרישות ה- GMP זהות לאדם כמו לתעשיית התרופות הווטרינריות. לפרשנות הסטנדרטים הקבועים בחקיקה זו, EudraLex מספק הנחיות. EudraLex הוא אוסף של כללים החלים על תרופות בתוך האיחוד האירופי. כרך 4 של ה- EudraLex מכיל את כללי ה- GMP. זהו למעשה מדריך ליישום ההנחיות והעקרונות של GMP. כללים אלה חלים על רפואה של בני אדם ושל בעלי חיים. 

לאומי

משרד הבריאות, הרווחה והספורט מחליט ברמה הלאומית איזו אפשרות ניתן לייבא טיפול תרופתי באילו תנאים ועבור אילו אינדיקציות רפואיות. חוק התרופות מתאר את התנאים לייצור התרופה, שיווקה והפצתו עד למטופל. לדוגמה, חוק האופיום אוסר להחזיק תרופות מסוימות המפורטות ברשימות l ו- ll לחוק האופיום. יש גם תקנה לגבי קודמים. על פי תקנות אלה, רוקחים רשאים למלא ו / או לסחור כימיקלים שניתן להשתמש בהם לייצור תרופות או חומרי נפץ (מבשרי) בתנאים מסוימים. ישנם גם כללים והנחיות כמו תקנת FMD (אמצעי נגד זיוף של מספרים סידוריים) והנחיות KNMP לטיפול תרופתי ותקן הרוקחות ההולנדי.

סוכנות התרופות האירופית (EMA) אחראית על הערכה מדעית, פיקוח ובקרת בטיחות של תרופות באיחוד האירופי. צו מוצרי קוסמטיקה קובע דרישות לייצור קוסמטיקה.

דרישות GMP

GMP הוא חלק מהבטחת האיכות. באופן כללי, הבטחה זו, מלבד ה- GMP, כוללת גם תחומים כמו עיצוב מוצרים ופיתוח מוצרים. אבטחת איכות היא מכלול הפעילויות אשר חייבות להבטיח כי מוצר או שירות עומדים בדרישות האיכות. אבטחת איכות היא אחד המרכיבים הבסיסיים של ניהול איכות. חשיבות ניהול האיכות היא מכרעת. אם רק תארו לעצמכם לרגע מה היה קורה אם טעויות ייצרו בייצור תרופות ויתגלו מאוחר מדי. מלבד הסבל האנושי, זה יהיה אסון למוניטין של חברת התרופות. נוהלי ייצור טובים מתמקדים בסיכונים הטמונים בייצור תרופות, כגון זיהום צולב (זיהום של תרופה אחת עם מרכיבים של תרופה אחרת) ותערובות (שגיאות) הנגרמות כתוצאה מתיוג מוטעה.

הדרישות שקובע GMP לייצור מוצרים מוסכמות בינלאומית. בלוג זה מתאר את הדרישות הנובעות מהתקנות הנוגעות לתעשיית התרופות. באופן כללי, אותם עקרונות בסיסיים חלים על כל ענף. העקרונות הבסיסיים הללו נפרשים מאותם העולם.

החקיקה האירופית מחייבת ייצור של תרופות בהתאם לעקרונות וההנחיות של פרקטיקות טובות. ההיבטים המכוסים בהנחיות הם בקרת איכות, כוח אדם, הנחות וציוד, תיעוד, ייצור, בקרת איכות, קבלנות משנה, תלונות וזכירת מוצרים ובדיקה עצמית. החקיקה מחייבת את היצרן להקים וליישם מערכת אבטחת איכות תרופות. כללים אלה חלים גם על תרופות המיועדות לייצוא.

יש לקחת בחשבון את ההנחיות הבאות ל- GMP:

 • צוות מיומן היטב, מוסמך,
 • ההיגיינה נשמרת בקפדנות. אם מישהו, למשל בגלל מחלה מדבקת או פצע פתוח, קיימת חובת הודעה ופרוטוקול מעקב.
 • בדיקות רפואיות קבועות של עובדים
 • עבור עובדים שמבצעים בדיקות ראייה, יש גם בדיקה חזותית נוספת,
 • ציוד מתאים,
 • חומרים טובים, מכולות ותוויות,
 • הוראות עבודה מאושרות,
 • אחסון והובלה מתאימים,
 • עובדים, מעבדות ומכשירים מתאימים לבקרת איכות פנימית,
 • הוראות עבודה (נהלי הפעלה רגילים); הוראות עבודה נכתבות בשפה ברורה וממוקדות במצב המקומי,
 • אימונים; אנשי ההפעלה מיומנים לבצע את הוראות העבודה,
 • תיעוד; הכל חייב להיות בבירור על הנייר והתאמת הצוות
 • מידע על תוויות ושיטת תיוג של חומרי גלם, מוצרים ביניים ומוצרים מוגמרים,
 • ישנם תהליכי ייצור מתוארים, מוכחים ואמינים בבירור,
 • מבוצעות בדיקות ואימותים,
 • במהלך הייצור (ידני או אוטומטי) נרשם אם כל הצעדים בוצעו נכון,
 • סטיות מההוראות נרשמות ונחקרות בפירוט,
 • ההיסטוריה השלמה של כל אצווה (מחומר גלם ללקוח) מאוחסנת באופן שניתן לאתר בקלות,
 • המוצרים מאוחסנים ומועברים כראוי,
 • יש שיטה להסיר קבוצות מהמכירות במידת הצורך,
 • תלונות על בעיות איכות מטופלות ונחקרות כראוי. במידת הצורך ננקטים אמצעים כדי למנוע הישנות. 

אחריות

GMP מקצה סדרת אחריות לאנשי המפתח, כגון ראש ייצור ו / או בקרת איכות והאדם המוסמך. האדם המורשה אחראי להבטיח שכל ההליכים והמוצרים התרופתיים מיוצרים ומטופלים בהתאם להנחיות. הוא או היא חותמים (תרתי משמע) על כל מנת תרופות המגיעה מהמפעל. יש גם מנהל ראשי, שאחראי להבטיח כי המוצרים עומדים בדרישות החוק של הרשות הלאומית למוצרי תרופות, מבלי לסכן את החולים בגלל חוסר בטיחות, איכות או יעילות. זה צריך להיות ברור מאליו, אך זו גם הדרישה שהתרופות מתאימות למטרה שלשמן הם מיועדים. 

פיקוח ותעודת GMP

ברמה האירופית והלאומית הן המפעילות האחראיות על משימת הפיקוח. אלה סוכנות התרופות האירופית (EMA) ומפקחת הבריאות והנוער (IGJ). בהולנד, ה- IGJ נותן תעודת GMP ליצרן התרופות אם הוא עומד בהנחיות ה- GMP. על מנת לאפשר זאת, IGJ מבצע בדיקות תקופתיות של יצרנים בהולנד כדי לבדוק האם הם עומדים בתקנות GMP. אם לא מתקיימות תקנות GMP, היצרן לא רק יימנע מתעודת GMP, אלא גם מהיתר ייצור. ה- IGJ בודק גם יצרנים במדינות שמחוץ לאיחוד האירופי. זה נעשה בהוראת ה- EMA והוועדה להערכת תרופות (CBG).

גם לבקשת המועצה להערכת תרופות, ה- IGJ מייעץ ליצרנים בתיק אישור השיווק (אישור האתר). אם יצרן אינו פועל בהתאם לדרישות האיכות של GMP, המועצה רשאית להחליט להסיר יצרן זה מתיק האישור לשיווק. המועצה עושה זאת בהתייעצות עם IGJ ועם רשויות פיקוח אירופיות אחרות וגופים אירופיים כמו קבוצת התיאום להכרה הדדית ונהלים מבוזרים - אנושיים (CMDh) ו- EMA. אם זה יכול להוביל למחסור בתרופה להולנד, על בעל אישור השיווק לדווח על כך למשרד גילוי ליקויים ופגמים (Meldpunt geneesmiddelen tekort en -defecten).

קוסמטיקה ו- GMP

לגבי מוצרי קוסמטיקה, ישנן תקנות נפרדות שמבטיחות את איכותן. ברמה האירופית קיימת תקנת הקוסמטיקה 1223/2009 / EC. זה קובע גם כי מוצרי קוסמטיקה חייבים להיות תואמים ל- GMP. ההנחיה המשמשת לכך היא תקן ISO 22916: 2007. תקן זה מכיל את העקרונות הבסיסיים של GMP המתמקדים בחברות המייצרות מוצרי קוסמטיקה מוגמרים. זהו תקן בינלאומי והוא אושר גם על ידי הוועדה האירופית לתקינה (CEN). זהו גוף תקינה אירופי שיוצר סטנדרטים המבוקשים ביותר. החלת תקנים אלה אינה חובה, אך מראה לעולם החיצון כי המוצרים והשירותים עומדים בתקני איכות. גוף התקינה מפתח גם 'תקנים הרמוניים' לבקשת האיחוד האירופי.

תקנות GMP אלה המפורטות בתקן הן בעצם אותה מטרה כמו זו לתעשיית התרופות: להבטיח את איכות ובטיחות המוצר. תקן זה מתמקד רק בתעשיית הקוסמטיקה. הוא כולל ומכסה:

 • ייצור,
 • אִחסוּן,
 • אריזה,
 • תהליכי בדיקה והובלה
 • מחקר ופיתוח
 • הפצה של מוצרי קוסמטיקה מוגמרים
 • בטיחות עובדי הייצור
 • הגנה של הסביבה.

התקן לא רק מבטיח יישום קריטריונים ודרישות מוצר לייצור טובין. יישום התקן מאפשר ליצרן לנהל את דרישות האיכות והבטיחות של שרשרת האספקה ​​ולפקח על הסכנות והסיכונים של מוצרי קוסמטיקה. תקנות ה- GMP תואמות את הכללים אשר הוזכרו בעבר בפירוט בסעיף "דרישות GMP".

האם אתה זקוק לייעוץ או תמיכה בחוק התרופות או בחקיקה לקוסמטיקה? או שיש לך שאלות לגבי הבלוג הזה? אנא צרו קשר עם עורכי דין ב- Law & More. אנו נענה על שאלותיכם ונספק סיוע משפטי במידת הצורך.

Law & More