דימוי עלבון, לשון הרע והשמצה

העלבון, השמצה והכפשות

הבעת דעתך או ביקורתך היא באופן עקרוני לא טאבו. עם זאת, יש לזה גבולות. הצהרות לא צריכות להיות לא חוקיות. האם הצהרה אינה חוקית תידון בכל סיטואציה ספציפית. בפסק הדין נוצר איזון בין הזכות לחופש ביטוי מחד לבין הזכות להגנה על כבודו ומוניטיןו מצד שני. להעליב אנשים או יזמים תמיד יש קונוטציה שלילית. בחלק מהמקרים, עלבון נחשב כבלתי חוקי. בפועל, לעתים קרובות מדברים על שתי צורות עלבון. יתכנו לשון הרע ו / או השמצות. גם השמצה וגם הכפשות מכוונים את הקורבן בכוונה לאור רע. מה המשמעות של הכפשות והשמצה בדיוק מוסברת בבלוג זה. נבחן גם את הסנקציות שניתן להטיל נגד אדם האשם בהשמצה ו / או לשון הרע.

לְהַעֲלִיב

"כל עלבון מכוון שלא מכוסה על ידי השמצה או השמצה" יהיה כשיר כעלבון פשוט. מאפיין של עלבון הוא שמדובר בעבירת תלונה. המשמעות היא שניתן להעמיד לדין את הנאשם רק כאשר הקורבן דיווח על כך. העלבון בדרך כלל נתפס רק כמשהו שאינו מסודר, אך אם אתה מודע היטב לזכויותיך, במקרים מסוימים אתה יכול להבטיח כי האדם שהעליב אותך עשוי להעמיד לדין. עם זאת, לעיתים קרובות קורה שהקורבן אינו מדווח על עלבון מכיוון שהוא או היא עשויים לחוות חסרונות יותר ביחס לפרסום המקרה.

השמצה

כשמדובר בתקיפה מכוונת של שמו או שמו הטוב של מישהו, במטרה לפרסם אותו, אז האדם אשם בהשמצה. תקיפה מכוונת פירושה ששמו של מישהו מכוון באור גרוע במכוון. על ידי תקיפה מכוונת, המחוקק מתכוון שאתה יכול להעניש אם אתה אומר במכוון דברים רעים על אדם, קבוצה או ארגון, במטרה לפרסם אותו. השמצה יכולה להתבצע מילולית כמו גם בכתב. כאשר זה מתרחש בכתב, הוא מוסמך כהערה משמיאה. המניעים להשמצה הם לרוב נקמה או תסכול. יתרון עבור הקורבן הוא כי קל יותר להוכיח את ההשמצה שביצע אם היא בכתב.

לשון הרע

מדברים על השמצות כאשר מישהו מכפיש דיבה במכוון על ידי הצהרות פומביות, שהוא יודע או היה צריך לדעת שההצהרות אינן מבוססות על אמת. על כן ניתן לראות בהשמצות כאשמים על מישהו באמצעות שקרים.

האשמה חייבת להיות מבוססת על עובדות

שאלה חשובה שנבחנת בפועל היא האם, ואם כן באיזו מידה ההאשמות מצאו תמיכה בעובדות שהיו זמינות בעת ההצהרות. לפיכך השופט מביט לאחור על המצב כפי שהיה בזמן ההצהרות המדוברות. אם הצהרות מסוימות נראות לא חוקיות לשופט, הוא יפסוק כי מי שהצהיר אחראי לנזק שנגרם לו. ברוב המקרים הקורבן זכאי לפיצוי. במקרה של הצהרה שלא כדין, הקורבן יכול לבקש גם תיקון בעזרת עורך דין. תיקון פירושו תיקון או הצהרה שלא כדין. בקיצור, תיקון קובע כי הודעה קודמת הייתה שגויה או לא מבוססת.

הליכים אזרחיים ופליליים

במקרה של העלבה, השמצה או דיבה, לנפגע יש אפשרות לעבור הליכים אזרחיים וגם פליליים כאחד. באמצעות החוק האזרחי הקורבן יכול לתבוע פיצויים או תיקון. מכיוון שהשמצה והכפשות הן גם עבירות פליליות, הקורבן יכול גם לדווח עליהן ולדרוש להעמיד לדין את מבצע העבירה על פי החוק הפלילי.

העלבון, השמצה והכפשות: מה הסנקציות?

עלבון פשוט יכול להעניש. תנאי לכך הוא שבוודאי שהקורבן ערך דוח ושירות התביעה הציבורית כנראה החליט להעמיד לדין את החשוד. העונש המקסימלי אותו יכול השופט להטיל הוא מאסר של שלושה חודשים או קנס בקטגוריה השנייה (4,100 אירו). גובה הקנס או המאסר תלוי ברצינות העלבון. לדוגמה, עלבונות מפלים נענשים בצורה חמורה יותר.

השמצה גם היא עונש. כאן שוב, הקורבן ודאי ערך דוח ושירות הפרקליטות בוודאי החליט להעמיד לדין את הנאשמים. במקרה של השמצה השופט יכול להטיל מעצר מרבי של שישה חודשים או קנס מהקטגוריה השלישית (8,200 אירו). כמו במקרה של עלבון, גם בחומרת העבירה נלקחים בחשבון כאן. לדוגמא, השמצה נגד עובד מדינה נענשת בצורה חמורה יותר.

במקרה של הכפשות, העונשים שניתן להטיל הם כבדים משמעותית. במקרה של הכפשות, בית המשפט יכול להטיל תקופת מאסר מרבית של שנתיים או קנס בקטגוריה הרביעית (20,500 אירו). במקרה של הכפשות יכול להיות גם דיווח כוזב, בעוד שההצהר יודע שהעבירה לא בוצעה. בפועל מכנים זאת האשמה לשון הרע. אישומים מסוג זה מתרחשים בעיקר במצבים בהם מישהו טוען כי הותקף או התעלל, בעוד שזה לא המקרה.

ניסיון לשון הרע ו / או לשון הרע

גם ניסיון השמצה ו / או השמצה ניתן להעניש. פירושו ב"ניסיון "נעשה ניסיון לבצע השמצה או השמצה נגד אדם אחר, אך הדבר נכשל. דרישה לכך היא שחייבת להיות התחלה של הפשע. אם טרם נעשתה התחלה כזו, אין עונש. זה תקף גם כאשר התחילה, אך המבצע מחליט מרצונו שלא לבצע דיבה או לשון הרע.

אם מישהו עונש על ניסיון לשמצה או השמצה, חל עונש מרבי של 2/3 מהעונש המרבי של העבירה הושלמה. במקרה של ניסיון לשון הרע, זהו אפוא עונש מרבי של 4 חודשים. במקרה של ניסיון לשון הרע, המשמעות היא עונש מרבי של שנה וארבעה חודשים.

האם אתה צריך להתמודד עם עלבון, השמצה או דיבה? והאם אתה רוצה מידע נוסף על זכויותיך? אז אל תהססו ליצור קשר Law & More עורכי דין. אנו גם יכולים לעזור לך אם אתה מועמד לדין על ידי שירות התביעה הציבורית בעצמך. עורכי הדין המומחים והמומחים שלנו בתחום המשפט הפלילי ישמחו לספק לכם ייעוץ ולסייע לכם בהליכים משפטיים.

Law & More