תמונת גירושים בינלאומיים

גירושין בינלאומיים

נהוג היה להתחתן עם מישהו מאותו לאום או מאותו מוצא. כיום הנישואין בין בני לאומים שונים הופכים נפוצים יותר. למרבה הצער, 40% מהנישואין בהולנד מסתיימים בגירושין. איך זה עובד אם גרים במדינה אחרת מזו בה הם נכנסו לנישואין?

הגשת בקשה באיחוד האירופי

תקנה (EC) מס '2201/2003 (או: בריסל II bis) חלה על כל המדינות באיחוד האירופי מאז ה- 1 במרץ 2015. היא מסדירה סמכות שיפוט, הכרה ואכיפה של פסקי דין בענייני אישות ואחריות הורית. כללי האיחוד האירופי חלים על גירושין, פרידה משפטית וביטול נישואין. בתוך האיחוד האירופי, ניתן להגיש בקשה לגירושין במדינה בה בית המשפט נמצא בסמכותה. לבית המשפט סמכות שיפוט במדינה:

  • כאשר שני בני הזוג מתגוררים כרגיל.
  • משני בני הזוג הם אזרחים.
  • היכן שמבקשים את הגירושין יחד.
  • כאשר אחד מבני הזוג מגיש בקשה לגירושין והשני מתגורר באופן קבוע.
  • כאשר בן זוג מתגורר באופן קבוע במשך 6 חודשים לפחות והוא אזרח במדינה. אם הוא או היא לא אזרח, ניתן להגיש את העתירה אם אדם זה גר במדינה שנה אחת לפחות.
  • היכן שאחד השותפים התגורר לאחרונה במקום בו אחד השותפים עדיין מתגורר.

בתוך האיחוד האירופי, לבית המשפט שמקבל תחילה בקשה לגירושין העומדים בתנאים יש סמכות להחליט בגירושין. בית המשפט שמצהיר את הגירושין עשוי להחליט גם על משמורת הורים על ילדים המתגוררים במדינת בית המשפט. כללי האיחוד האירופי בנושא גירושין אינם חלים על דנמרק מכיוון שתקנת בריסל II bis לא אומצה שם.

בהולנד

אם בני הזוג אינם גרים בהולנד, באופן עקרוני ניתן להתגרש רק בהולנד אם לשני בני הזוג אזרחות הולנדית. אם זה לא המקרה, בית המשפט ההולנדי רשאי להכריז על עצמו כשיר בנסיבות מיוחדות, למשל אם לא ניתן להתגרש בחו"ל. גם אם בני הזוג נשואים בחו"ל, הם עשויים להגיש בקשה לגירושין בהולנד. תנאי הוא שהנישואין רשומים במרשם האזרחי של מקום המגורים בהולנד. השלכות הגירושין עשויות להיות שונות בחו"ל. צו גירושין ממדינת האיחוד האירופי מוכר אוטומטית על ידי מדינות אחרות באיחוד האירופי. מחוץ לאיחוד האירופי זה יכול להיות שונה באופן משמעותי.

לגירושין יכולות להיות השלכות על מעמד המגורים של מישהו בהולנד. אם לשותף יש אישור שהייה מכיוון שהוא התגורר עם בן זוגו בהולנד, חשוב שהוא יגיש בקשה להיתר שהייה חדש בתנאים אחרים. אם זה לא קורה, יתכן שביטול היתר השהייה.

איזה חוק חל?

החוק במדינה בה מוגשת בקשת הגירושין לא יחול בהכרח על הגירושין. ייתכן ובית משפט יצטרך להחיל דין זר. זה קורה לעתים קרובות יותר בהולנד. על כל חלק בתיק יש להעריך האם לבית המשפט סמכות ואיזה חוק יש להחיל. המשפט הבינלאומי הפרטי ממלא תפקיד חשוב בכך. חוק זה הוא מונח גג לתחומי משפט בהם מעורבות יותר ממדינה אחת. ב- 1 בינואר 2012 נכנס לתוקפו בהולנד ספר 10 לתקנון האזרחי ההולנדי. זה מכיל את כללי המשפט הבינלאומי הפרטי. הכלל העיקרי הוא שבית המשפט בהולנד מחיל את חוק הגירושין ההולנדי, ללא קשר לאום ומקום מגוריהם של בני הזוג. זה שונה כאשר בני הזוג רשמו את בחירת החוק שלהם. לאחר מכן יבחרו בני הזוג בחוק החל על הליך הגירושין שלהם. ניתן לעשות זאת לפני כניסת הנישואין, אך ניתן לעשות זאת גם בשלב מאוחר יותר. זה אפשרי גם כשאתה עומד להתגרש.

תקנה למשטרי רכוש זוגיים

על נישואין שנחתמו ביום 29 בינואר 2019 או אחריו, תחול תקנה (EU) 2016/1103. תקנה זו מסדירה את החוק החל ואכיפת ההחלטות בענייני משטרי רכוש זוגיים. הכללים שהיא קובעת קובעים אילו בתי משפט רשאים לפסוק ברכושם של בני הזוג (סמכות שיפוט), איזה חוק חל (ניגוד חוקים) והאם יש להכיר ולאכוף פסק דין שניתן על ידי בית משפט במדינה אחרת (הכרה) ואכיפה). באופן עקרוני, לאותו בית משפט יש עדיין סמכות על פי כללי תקנת בריסל II א. אם לא נעשתה בחירה בחוק, יחול החוק של המדינה בה יש לבני הזוג מגורים משותפים ראשונים. בהיעדר מקום מגורים רגיל משותף, יחול הדין במדינת הלאום של שני בני הזוג. אם לבני הזוג אין אזרחות זהה, יחול החוק של המדינה שאיתה יש לבני הזוג הקשר הכי קרוב.

התקנה חלה אפוא רק על רכוש זוגי. הכללים קובעים האם יש להחיל את החוק ההולנדי, ומכאן קהילת רכוש כללית או קהילת רכוש מוגבלת או מערכת זרה. זה יכול להיות בעל השלכות רבות על הנכסים שלך. לכן זה חכם לפנות לייעוץ משפטי לגבי, למשל, הסכם בחירת חוק.

לקבלת ייעוץ לפני נישואיך או לקבלת ייעוץ וסיוע במקרה של גירושין, תוכל לפנות לעורכי הדין של דיני משפחה של Law & More. At Law & More אנו מבינים כי לגירושין ולאירועים הבאים יכולים להיות השלכות מרחיקות לכת על חייך. לכן אנו נוקטים גישה אישית. יחד איתך ואולי גם בן זוגך לשעבר, אנו יכולים לקבוע את מצבך המשפטי במהלך הראיון על בסיס התיעוד ולנסות לתעד את חזונך או משאלותיך. בנוסף, אנו יכולים לסייע לך בהליך אפשרי. עורכי הדין ב Law & More מומחים בתחום המשפט האישי והמשפחתי ושמחים להדריך אותך, אולי יחד עם בן זוגך, בתהליך גירושין.

Law & More