חיבור לדעות קדומות

חיבור לדעות קדומות

עיקול דעה קדומה: אבטחה זמנית במקרה של גורם שאינו משלם

ניתן לראות בחיבור לדעות קדומות סוג של התקשרות משמר, זמני. עיקול דעה קדומה יכול לשמש להבטיח כי החייב לא ייפטר מסחורותיו לפני שהנושה יכול לבקש פיצויים בפועל באמצעות תפיסה תחת כתב הוצאה לפועל, שעל שופט להעניק כתב הוצאה לפועל. בניגוד למה שנהוג לחשוב, התקשרות של דעות קדומות, כלומר אינה מובילה לסיפוק מיידי של התביעה. עיקול דעות קדומות הוא כלי נרחב בשימוש, שיכול לשמש גם כמנוף כדי לגרום לחייב לזוז ולגרום לו לשלם. בהשוואה למדינות אחרות, החזקת סחורות בהולנד היא די פשוטה. כיצד ניתן לחבר סחורה באמצעות חיבור דעות קדומות, ומה ההשלכות?

חיבור לדעות קדומות

חיבור לדעות קדומות

כשרוצים לתפוס סחורה באמצעות הצמדת דעה קדומה, יהיה עליכם להגיש בקשה לשופט הסעד המקדים. יישום זה יצטרך לעמוד בדרישות מסוימות. הבקשה חייבת למשל לכלול את אופי הצירוף הרצוי, מידע על זכות זו (למשל בעלות או הזכות לפיצוי בגין נזק) והסכום שבגינו הנושה מעוניין לתפוס את טובת החייב. כאשר השופט מחליט בבקשה, הוא אינו מבצע תחקיר מקיף. המחקר שנעשה הוא קצר. עם זאת, בקשה לצירוף מקדים שיפוט תאושר רק כאשר ניתן להוכיח כי קיים חשש מבוסס כי חייב, או צד שלישי שהסחורה שייכת אליו, ייפטר מהסחורה. בין היתר מסיבה זו, לא מודיעים לחייב על הבקשה לצירוף פגיעה; ההתקף יבוא בהפתעה.

ברגע אישור הבקשה, יהיה צורך לפתוח בהליכים העיקריים הנוגעים לתביעה שאליה מתייחסת עיקול הדעות הקדומות תוך פרק זמן שקבע שופט, שהוא לפחות 8 ימים מרגע אישור בקשת העיקול לדחיית הדעות הקדומות . בדרך כלל השופט יקבע מונח זה ל 14 יום. העיקול מוכרז לחייב באמצעות הודעת עיקול המוגשת לו על ידי ההוצאה לפועל. בדרך כלל הקובץ המצורף יישאר במלוא עוצמתו עד לקבלת כתב הוצאה לפועל. כאשר מתקבל כתב זה, עיקול הדעות הקדומות מומר לתפיסה תחת כתב הוצאה לפועל והנושה יכול להגיש תביעה על טובין המצורף של החייב. כאשר השופט מסרב להעניק כתב הוצאה לפועל, תוקפו של עיקול הדעות הקדומות יפוג. ראוי לציין העובדה כי עיקול דעות קדומות אינו אומר שהחייב אינו יכול למכור את הסחורה המצורפת. פירוש הדבר הוא שהקובץ המצורף יישאר על הסחורה אם יימכר.

על איזה סחורה ניתן לתפוס?

ניתן לצרף את כל נכסי החייב. המשמעות היא שהעיקול יכול להתרחש ביחס למלאי, שכר (רווחים), חשבונות בנק, בתים, מכוניות וכו '. עיקול הרווחים הוא סוג של קישוט. משמעות הדבר היא כי טובין (במקרה זה הרווחים) מוחזקים על ידי צד שלישי (המעביד).

ביטול הקובץ המצורף

ניתן לבטל גם עיקול דעות קדומות על טובין של החייב. ראשית, זה יכול לקרות אם בית המשפט בהליך העיקרי מחליט כי יש לבטל את העיקול. בעל עניין (בדרך כלל החייב) יכול לבקש גם ביטול העיקול. הסיבה לכך יכולה להיות שהחייב מעניק ביטחון חלופי, שנראה מבדיקה מקיפה כי העיקול אינו הכרחי או שהתרחשה טעות דיונית, פורמלית.

חסרונות של חיבור דעות קדומות

למרות העובדה כי התקשרות לדעות קדומות נראית כאופציה נחמדה, יהיה עלינו לקחת בחשבון גם את העובדה שיכולות להיות השלכות כאשר מבקשים את ההחזקה של הדעות הקדומות בקלילות יתרה. כרגע נדחתה התביעה בהליכים הראשיים אליהם מתקיימת הדעות הקדומות, הנושה שהגיש צו עיקול יהיה אחראי לנזק שנגרם לו החייב. יתרה מזאת, הליכי עיקול דעות קדומות עולות כסף (חשוב על דמי הוצאה לפועל, שכר טרחה בבית משפט ושכ"ט עו"ד), שלא כל אלה יוחזרו על ידי החייב. בנוסף הנושה תמיד נושא את הסיכון בכך שאין מה לתבוע, למשל מכיוון שיש משכנתא בנכס המצורף העולה על ערכו ויש לו עדיפות בעת ביצועו או - במקרה של עיקול חשבון בנק - מכיוון שם אינו כסף בחשבון הבנק של החייב.

צרו קשר

אם יש לך שאלות או הערות נוספות לאחר קריאת מאמר זה, אל תהסס ליצור קשר עם מר. מקסים חודק, עו"ד ב Law & More דרך maxim.hodak@lawandmore.nl או מר. טום מייביס, עו"ד ב Law & More דרך tom.meevis@lawandmore.nl או התקשר אלינו למספר +31 (0) 40-3690680.

Law & More