רכוש במסגרת הנישואין (ואחריה).

רכוש במסגרת הנישואין (ואחריה).

להתחתן זה מה שאתה עושה כשאתה מאוהב בטירוף אחד בשני. למרבה הצער, זה קורה לעתים קרובות מספיק שאחרי זמן מה, אנשים כבר לא רוצים להיות נשואים זה לזה. גירושין בדרך כלל לא עוברים בצורה חלקה כמו כניסה לנישואין. במקרים רבים, אנשים מתווכחים כמעט על כל מה שקשור בגירושין. אחד הדברים האלה הוא רכוש. מי זכאי למה אם אתה ובן זוגך נפרדים?

ניתן לערוך מספר הסדרים בעת כניסתכם לנישואין, אשר יש להם השפעה משמעותית על רכושכם ושל בן הזוג (לשעבר) במהלך הנישואין ולאחריהם. יהיה חכם לחשוב היטב על אלה לפני הנישואין, מכיוון שיכולות להיות להן השלכות מרחיקות לכת. בלוג זה דן במשטרים השונים של רכוש הנישואין וההשלכות שלהם לגבי בעלות. יש לציין כי כל הנדון בבלוג זה מתייחס באופן דומה לשותפות רשומה.

קהילת סחורות

על פי החוק קהילת הרכוש החוקית חלה אוטומטית כאשר הצדדים מתחתנים. יש לכך השפעה שכל הרכוש שבבעלותך ושל בן/בת הזוג שייך לך במשותף מרגע הנישואין. עם זאת, חשוב כאן להבחין בין נישואים לפני ואחרי 1 בינואר 2018. אם התחתנתם לפני 1 בינואר 2018, א קהילת רכוש כללית חל. זה אומר שכל הרכוש שייך לך ביחד. זה לא משנה אם רכשת אותו לפני או במהלך הנישואין. זה לא שונה כשמדובר במתנה או ירושה. כאשר אתה מתגרש לאחר מכן, יש לחלק את כל הרכוש. שניכם זכאים למחצית מהרכוש. התחתנת אחרי 1 בינואר 2018? אז ה קהילת רכוש מוגבלת חל. רק הרכוש שרכשתם במהלך הנישואין שייך לכם ביחד. הנכסים מלפני הנישואין נשארים של בן הזוג שאליו השתייכו לפני הנישואין. המשמעות היא שעם גירושין יהיה לך פחות רכוש לחלק.

תנאי נישואין

האם אתה והשותף שלך רוצים לשמור על רכושך שלם? אם כן, ניתן להתקשר בהסכמי ממון בזמן הנישואין. מדובר בסך הכל בחוזה בין שני בני זוג בו נערכים בין היתר הסכמות לגבי רכוש. ניתן להבחין בין שלושה סוגים שונים של הסכמי ממון.

הדרה קרה

האפשרות הראשונה היא הדרה קרה. הדבר כרוך בהסכמה בהסכם הממון שאין כלל קהילת רכוש. לאחר מכן השותפים מסדרים שהכנסתם ורכושם לא זורמים יחד או לא יקוזזו בשום צורה. כאשר נישואי הדרה קרים מסתיימים, לבני הזוג לשעבר אין הרבה מה לחלק. הסיבה לכך היא שאין רכוש משותף.

סעיף הסדר תקופתי

בנוסף, הסכם ממון עשוי להכיל סעיף הסדר תקופתי. המשמעות היא שיש נכסים נפרדים, ולכן רכוש, אבל יש לחלק את ההכנסה במהלך הנישואין מדי שנה. המשמעות היא שבמהלך הנישואין יש להסכים בכל שנה איזה כסף הרוויח באותה שנה ואיזה חפצים חדשים שייכים למי. בגירושין, אם כן, במקרה כזה יש לחלק רק את החפצים והכספים מאותה שנה. אולם בפועל, לעתים קרובות בני זוג אינם מצליחים לבצע את ההסדר מדי שנה במהלך נישואיהם. כתוצאה מכך, בעת הגירושין, עדיין יש לחלק את כל הכסף והדברים שנרכשו או התקבלו במהלך הנישואין. מאחר שקשה לברר לאחר מכן איזה רכוש הושג מתי, לרוב מדובר בנקודה לדיון במהלך הגירושין. לכן חשוב, אם נכלל בהסכם הממון סעיף הסדר תקופתי, לבצע בפועל את החלוקה מדי שנה.

סעיף הסדר סופי

לבסוף, ניתן לכלול סעיף חישוב סופי בהסכם הממון. המשמעות היא שאם תתגרשו כל הרכוש הזכאי להסדר יחולק כאילו הייתה קהילת רכוש. הסכם הממון קובע לא פעם גם אילו נכסים נכנסים להסדר זה. כך למשל, ניתן להסכים שרכוש מסוים שייך לאחד מבני הזוג ואין צורך להסדיר אותו, או שרק הרכוש שנרכש בעת הנישואין יוסדר. הנכסים המכוסים בסעיף הפשרה יחולקו לאחר מכן לחצאים עם הגירושין.

האם תרצה ייעוץ לגבי הסוגים השונים של הסדרי רכוש זוגי? או שאתם זקוקים לליווי משפטי לגבי הגירושין שלכם? לאחר מכן צור קשר Law & More. שלנו עורכי דין לענייני משפחה ישמח לעזור לך!

Law & More