תמונת פיטורים זהירה

פיטורים משגיחים

כל אחד יכול להתמודד עם פיטורים

יש סיכוי טוב, במיוחד בתקופה לא ודאית זו, שההחלטה בדבר פיטורים תתקבל על ידי המעסיק. עם זאת, אם המעסיק מעוניין להמשיך בפיטורים, עליו עדיין לבסס את החלטתו על אחת העילות הספציפיות לפיטורים, לבסס אותה היטב ולהוכיח את קיומה. יש שמונה עילות משפטיות ממצות לפיטורים.

הקרקע הרלוונטית ביותר שראויה לתשומת לב כרגע היא פיטורים זהירים. אחרי הכל, ההשפעה של משבר הקורונה על חברות היא אדירה ויש לה השלכות לא רק על הדרך בה ניתן לבצע עבודות בתוך החברה, אלא גם ובעיקר על היקף המכירות. ככל שהעבודה נעצרת, רוב החברות ממשיכות לעלות בעלויות. בקרוב עשוי להיווצר המצב בו המעביד נאלץ לפטר את עובדיו. עבור מרבית המעסיקים, עלויות השכר הן פריט העלות הגבוה ביותר. נכון שבתקופה לא וודאית זו מעסיקים יכולים לפנות לקרן החירום לגישור תעסוקתי (NOW) ועלויות השכר מפוצלות בחלקן על ידי הממשלה, כך שהמעסיקים לא יפטרו את עובדיהם. עם זאת, קרן החירום נוגעת רק להסדר זמני לתקופה מקסימאלית של שלושה חודשים. לאחר מכן, פיצוי זה בעלויות השכר ייפסק ועובדים רבים עדיין יצטרכו לעמוד בפני פיטורים בגלל סיבות כלכליות כמו מצב כלכלי מחמיר או אובדן עבודה.

עם זאת, לפני שהמעביד יכול להמשיך בפיטורים מסיבות עסקיות, עליו תחילה לבקש היתר פיטורים מטעם UWV. כדי להיות זכאי להיתר כזה, על המעסיק:

  • להניע כראוי סיבת הפיטורים ולהדגים כי משרה אחת או יותר, במהלך תקופה עתידית של 26 שבועות, בהכרח יאבדו כתוצאה מצעדים לפעילות עסקית יעילה אשר בתורם הם תוצאה של תנאים עסקיים;
  • הדגימה כי לא ניתן להקצות מחדש את העובד אליו עמדה מתאימה אחרת בתוך החברה שלו;
  • להדגים שהוא ציית לדרישות עקרון ההשתקפותבמילים אחרות, צו ההפטר הסטטוטורי; המעביד אינו חופשי לחלוטין לבחור איזה עובד ימנה לפיטורים.

לאחר שניתנה לעובד האפשרות להתגונן מפני זה, UWV מחליט אם ניתן לפטר את העובד. אם UWV מעניק אישור לפיטורים, על המעסיק לפטרו באמצעות מכתב ביטול תוך ארבעה שבועות. כאשר עובד אינו מסכים להחלטת ה- UWV, הוא יכול להגיש עתירה לבית המשפט למחוז.

לאור האמור לעיל, ההחלטה בדבר פיטורין לא יכולה פשוט להתקבל על ידי המעביד ותנאים מסוימים, המחמירים, חלים על פיטורים תקפים. בנוסף, פיטורין כרוכים בזכויות וחובות מסוימות לצדדים. בהקשר זה, חשוב הצדדים לזכור את הנקודות הבאות:

  • איסור פיטורים. כאשר לעובד יש חוזה עבודה לתקופה מוגדרת או בלתי מוגדרת, הוא מקבל מידה מסוימת של הגנת פיטורים. אחרי הכל, ישנם מספר איסורים כלליים ומיוחדים על פיטורים אשר על בסיסם המעסיק אינו רשאי לפטר את עובדו, או רק בנסיבות מיוחדות, על אף העילות, כגון פיטורין זהירים. לדוגמא, המעסיק רשאי לא לפטר את עובדו במהלך מחלה. אם עובד חלה לאחר שהמעסיק הגיש את בקשת הפיטורים ל- UWV או שכבר החלים כשמוצא היתר הפיטורים, האיסור על פיטורים אינו חל והמעסיק עדיין יכול להמשיך בפיטורים.
  • תשלום מעבר. גם לעובדים קבועים וגם לגמישים יש זכות סטטוטורית לתשלום מעבר, ללא קשר לסיבה. בתחילה, עובד היה זכאי לפיצוי מעבר רק לאחר שנתיים. עם הצגת ה- WAB החל מה -1 בינואר 2020, תשלום המעבר ייבנה מיום העבודה הראשון. עובדים או עובדים בכוננים המפוטרים בתקופת המבחן זכאים אף הם לתשלום מעבר. עם זאת, לעומת זאת, ביטול תשלום המעבר לעובדים עם חוזה עבודה של יותר מעשר שנים. המשמעות היא שהמעסיק יהפוך ל"זול יותר "לפטר עובד עם חוזה עבודה ארוך טווח.

יש לך שאלות בנושא פיטורים? מידע נוסף על העילות, הנהלים ושירותינו ניתן למצוא באתר שלנו אתר פיטורים. ליד Law & More אנו מבינים שפיטורים הם אחד האמצעים המרחיקי לכת בדיני התעסוקה שיש השלכות מרחיקות לכת על עובד כמו גם על מעסיק. לכן אנו משתמשים בגישה אישית ויחד איתך אנו יכולים לקבוע את מצבך ואת האפשרויות. האם אתה מתמודד עם פיטורים? אנא צור קשר Law & More. Law & More עורכי דין מומחים בתחום דיני פיטורים ושמחים לספק לכם ייעוץ או סיוע משפטי במהלך הליך פיטורים.

Law & More