סירוב עבודה - תדמית

סירוב לעבודה

זה מעצבן מאוד אם העובד שלך לא ממלא אחר ההוראות שלך. לדוגמא, העובד האחד שלא תוכלו לסמוך עליו שיופיע בקומת העבודה בסוף השבוע או מי שחושב שקוד הלבוש המסודר שלכם לא חל עליו. אם זה קורה שוב ושוב זה יכול להיות מאוד מתסכל. למרבה המזל החוק מציע פיתרון לכך. בשני המקרים, ורבים אחרים, ייתכן שתמנע ממך עבודה. במאמר זה אנו מסבירים מתי זה המקרה ומה אתה יכול לעשות בקשר לזה כמעסיק. ראשית נבדוק אילו הוראות אתה, כמעסיק, אתה יכול לתת. בהמשך נדון באילו הוראות עובד רשאי לסרב ואילו, לעומת זאת, יובילו לסירוב לעבודה. לסיום, נדון באילו אפשרויות יש לך כמעסיק להתמודד עם סירוב לעבודה.

אילו הוראות אתה רשאי לתת כמעסיק?

כמעסיק, יש לך את הזכות להורות לעודד את העובד לעבוד. באופן עקרוני, על העובד שלך למלא אחר הוראות אלה. זאת בעקבות יחסי הסמכות בין העובד למעביד על בסיס חוזה העבודה. זכות הוראה זו חלה הן על תקנות הנוגעות לעבודה (למשל משימות עבודה ותקנות לבוש) והן על קידום סדר טוב בחברה (למשל שעות עבודה, סטנדרטים של התנהגות קולגיאלית והצהרות ברשתות החברתיות). העובד שלך מחויב למלא אחר הוראות אלה, גם אם הן אינן ניכרות מלשון חוזה העבודה. אם הוא או היא לא עושים זאת ועושים זאת בהתמדה, מדובר בסירוב לעבודה. עם זאת, מספר ניואנסים חלים כאן, המוסברים להלן.

משימה סבירה

אין לבצע משימה ממך כמעסיק אם היא אינה סבירה. משימה סבירה אם ניתן לראות אותה כחלק מחוזה העבודה בהקשר להיות עובד טוב. לדוגמא, בקשה לעבודה בשעות נוספות בחנות בתקופת חג המולד העמוסה עשויה להיות משימה סבירה, אך לא אם היא מובילה לשבוע עבודה של יותר מ -48 שעות (אשר, יתר על כן, אינו חוקי על בסיס סעיף 24 סעיף קטן. 1 לחוק העבודה). האם משימה סבירה ולכן סירוב לעבודה תלוי בנסיבות המקרה ובאינטרסים הכרוכים בכך. יש לקחת בחשבון את התנגדויות העובד ואת נימוקי המעסיק למסירת המטלה. אם ניתן להניח שלעובד יש סיבה דחופה לסרב למשימה, אין מדובר בסירוב לעבודה.

תיקון תנאי עבודה חד צדדי

יתר על כן, מעסיק אינו רשאי לשנות באופן חד צדדי את תנאי העבודה. למשל, המשכורת או מקום העבודה. כל שינוי חייב להתבצע תמיד בהתייעצות עם העובד. יוצא מן הכלל לכך הוא שבמקרים מסוימים מותר אם הוא נכלל בחוזה העבודה או אם יש לך, כמעסיק, אינטרס רציני לעשות זאת. אם יש לך שאלות לגבי זה, אנחנו ב Law & More מוכנים לענות עליהם עבורך.

מתי עובד יכול לסרב להוראותיך?

בנוסף לעובדה שעובד רשאי לסרב למשימה בלתי סבירה ויתרה מכך, עלול שלא לשנות באופן חד צדדי את תנאי העבודה, קיימות גם חובות נוספות הנובעות מהדרישות למעמד עובד ומעביד טוב. אלה כוללים תקני בריאות ובטיחות. לדוגמא, עובד חייב לקחת בחשבון את מצבם הגופני של העובדים במקרה של הריון או אי כושר עבודה, למשל. עובד אינו יכול לבקש מעובד למלא אחר הוראות המהוות סיכון לבריאותו ועליו להבטיח תנאי עבודה בטוחים. יש לקחת בחשבון גם התנגדויות מצפוניות בתנאי שניתן לבצע את העבודה בצורה מתאימה.

נסיבות המקרה

אם הוראותיך תואמות את הסטנדרטים שתוארו לעיל והעובד ממשיך לסרב להם באופן מתמשך, הדבר מהווה סירוב לעבודה. ישנם מקרים נפוצים שבהם השאלה היא האם יש סירוב לעבודה. לדוגמא, במקרה של אי כושר עבודה, היעדרות (מחלה) או עובד שאינו מעוניין לבצע משימות סבירות מכיוון שהם פשוט מחוץ לתפקידיו הרגילים. אם יש שלילת עבודה תלויה מאוד בנסיבות המקרה ובהתנגדויות של העובד שלך, לכן כדאי לנקוט משנה זהירות ולפנות לייעוץ משפטי במידת הצורך. זה בהחלט תקף כאשר אתה שוקל שלבי מעקב. יתרה מכך, אם יש לך ספקות האם אכן יש כושר עבודה אם העובד שלך מסרב לעבוד מסיבה זו, חשוב תמיד להמתין לחוות דעתו של רופא לבריאות ובטיחות בעבודה או רופא של החברה. מקרים אחרים הם למעשה מקרים ברורים מאוד של סירוב לעבודה. לדוגמא, אם בתקופת אי-כוח אדם, נתת באופן חריג לעובד שלך אישור לחופש אם לקוחות יוכלו להגיע אליו, אך לאחר מכן הוא או היא יוצאים לחופשה באזור מרוחק והוא בלתי נגיש לחלוטין.

השלכות של סירוב לעבודה

אם העובד שלך מסרב לעבודתו, אתה כמעסיק מטבע הדברים רוצה להתערב במהירות האפשרית על מנת לשמור על סמכותך. חשוב לנקוט באמצעים מתאימים במקרה זה. אתה יכול להטיל אמצעי משמעתי על העובד. זה יכול לכלול מתן אזהרה רשמית או הלנת שכר בגין שעות העבודה שסורבו. במקרה של סירובים חוזרים לעבודה, ניתן לנקוט בצעדים מרחיקי לכת יותר כגון הֲדָחָה או סיכום הֲדָחָה. באופן עקרוני, סירוב לעבודה הוא סיבה דחופה לפיטורים.

כפי שקראתם לעיל, השאלה מתי יש סירוב לעבודה ואילו צעדים מתאימים ניתן לנקוט במקרה זה תלויה מאוד בנסיבות הקונקרטיות ובהסכמים שנעשו בין מעביד לעובד. האם יש לך שאלות לגבי זה? אנא צור קשר Law & More. הצוות המתמחה שלנו משתמש בגישה אישית. יחד איתך נעריך את האפשרויות שלך. על בסיס ניתוח זה, אנו נשמח לייעץ לך לגבי הצעדים הבאים המתאימים. במידה ויהיה צורך בכך, אנו נעניק לך גם ייעוץ וסיוע במהלך הליך.

Law & More