פונדקאות בהולנד תמונה

פונדקאות בהולנד

הריון, למרבה הצער, אינו מובן מאליו עבור כל הורה עם רצון להביא ילדים לעולם. בנוסף לאפשרות לאימוץ, פונדקאות יכולה להיות אופציה להורה המיועד. נכון לעכשיו, פונדקאות איננה מוסדרת בחוק בהולנד, מה שמבהיר את מעמדם החוקי של ההורים המיועדים ושל האם הפונדקאית. לדוגמא, מה אם האם הפונדקאית רוצה לשמור על הילד לאחר הלידה או שההורים המיועדים לא ירצו לקחת את הילד למשפחתם? והאם אתה הופך אוטומטית להורה החוקי של הילד בלידה? מאמר זה יענה על שאלות אלו ועל רבות אחרות עבורכם. בנוסף, נדונה טיוטת 'הצעת חוק לילדים, פונדקאות והורות'.

האם פונדקאות מותרת בהולנד?

העיסוק מציע שתי צורות של פונדקאות, שתיהן מותרות בהולנד. צורות אלה הן פונדקאות מסורתית והריונית.

פונדקאות מסורתית

בפונדקאות מסורתית משתמשים בביצה של האם הפונדקאית עצמה. התוצאה היא העובדה שעם פונדקאות מסורתית, האם הפונדקאית היא תמיד האם הגנטית. ההריון נגרם על ידי הזרעה בזרע של האב המבוקש או של תורם (או מביא באופן טבעי). אין דרישות חוקיות מיוחדות לביצוע פונדקאות מסורתית. יתר על כן, אין צורך בסיוע רפואי.

פונדקאות

לעומת זאת, סיוע רפואי נחוץ במקרה של פונדקאות הריונית. במקרה זה, הפריה חוץ רחמית מתבצעת לראשונה באמצעות הפריה חוץ גופית. בהמשך, העובר המופרית מונח ברחם האם הפונדקאית, וכתוצאה מכך ברוב המקרים לא מדובר באם הגנטית של הילד. בגלל ההתערבות הרפואית הדרושה, חלות דרישות קפדניות על סוג זה של פונדקאות בהולנד. אלה כוללים ששני ההורים המיועדים קשורים לגנטית לילד, שיש צורך רפואי עבור האם המיועדת, שההורים המיועדים בעצמם ימצאו אם פונדקאית וששתי הנשים נופלות במגבלות הגיל (עד 43 שנים תורמת ביצית ועד 45 שנים לאם הפונדקאית).

איסור על קידום פונדקאות (מסחרית)

העובדה שפונדקאות מסורתית והריונית מותרת בהולנד, לא אומרת שפונדקאות תמיד מותרת. אכן, חוק העונשין קובע כי אסור לקדם פונדקאות (מסחריות). המשמעות היא שאף אתרי אינטרנט אינם רשאים לפרסם כדי לעורר את ההיצע והביקוש סביב פונדקאות. בנוסף, הורים המיועדים אינם רשאים לחפש אם פונדקאית בפומבי, למשל דרך הרשתות החברתיות. זה חל גם להיפך: אם פונדקאית אינה רשאית לחפש הורים המיועדים בציבור. בנוסף, אמהות פונדקאיות אינן רשאיות לקבל פיצוי כספי כלשהו, ​​למעט העלויות (הרפואיות) שהן עושות.

חוזה פונדקאות

אם בוחרים בפונדקאות, חשוב מאוד לערוך הסכמים ברורים. בדרך כלל זה נעשה על ידי עריכת חוזה פונדקאות. זהו חוזה נטול טפסים, כך שניתן לערוך כל מיני הסכמים הן עבור האם הפונדקאית והן עבור ההורים המיועדים. בפועל, חוזה כזה קשה לאכיפה באופן חוקי, מכיוון שהוא נתפס כמנוגד למוסר. מסיבה זו ישנה חשיבות רבה לשיתוף פעולה מרצון של הורים פונדקאיים והן של מיועד לכל אורך תהליך הפונדקאות. אם פונדקאית לא יכולה להיות מחויבת לוותר על הילד לאחר הלידה וההורים המיועדים לא יכולים להיות מחויבים לקחת את הילד למשפחתם. בגלל בעיה זו, ההורים המיועדים בוחרים יותר ויותר לחפש אם פונדקאית בחו"ל. זה גורם לבעיות בפועל. ברצוננו להפנות אותך למאמר שלנו בנושא פונדקאות בינלאומית.

הורות חוקית

בשל היעדר תקנה חוקית ספציפית לפונדקאות, אתה כהורה המיועד לא הופך אוטומטית להורה חוקי בלידת הילד. הסיבה לכך היא שחוק ההורות ההולנדי מבוסס על העיקרון כי האם היולדת היא תמיד האם החוקית של הילד, כולל במקרה של פונדקאות. אם האם הפונדקאית נשואה בזמן הלידה, בן הזוג של הפונדקאית מוכר אוטומטית כהורה.

לכן הנוהל הבא חל בפועל. לאחר הלידה וההצהרה (הלגיטימית) עליה, הילד משולב - בהסכמת המועצה לטיפול והגנת ילדים - במשפחת ההורים המיועדים. השופט מוציא את האם הפונדקאית (ואולי גם את בן זוגה) מהרשות ההורית, ולאחריה מונים ההורים המיועדים כאפוטרופוסים. לאחר שההורים המיועדים טיפלו וגדלו את הילד במשך שנה, ניתן לאמץ את הילד יחד. אפשרות אחרת היא שהאב המיועד מכיר בילד או שקובעת אבהותו כדין (במקרה שהאם הפונדקאית איננה נשואה או שההורות של בעלה נדחית). האם המיועדת יכולה לאחר מכן לאמץ את הילד לאחר שנה של גידול וטיפול בילד.

טיוטת הצעת חקיקה

טיוטת 'הצעת חוק לילדים, פונדקאות והורות' שואפת לפשט את ההליך לעיל להשגת הורות. על בסיס זה נכלל חריג לכלל כי האם היולדת היא תמיד אם חוקית, כלומר על ידי הענקת הורות גם לאחר פונדקאות. ניתן לארגן זאת לפני ההתעברות בהליך עתירה מיוחד על ידי האם הפונדקאית וההורים המיועדים. יש להגיש הסכם פונדקאות אשר ייבחן על ידי בית המשפט לאור התנאים החוקיים. אלה כוללים: לכל הצדדים גיל ההסכמה ומסכימים לבצע ייעוץ וכי יתר על כן אחד ההורים המיועדים קשור גנטית לילד.

אם בית המשפט מאשר את תוכנית הפונדקאות, ההורים המיועדים הופכים להורים בעת לידת הילד ולכן הם רשומים ככאלה בתעודת הלידה של הילד. על פי אמנת האו"ם לזכויות הילד, לילד יש זכות להכיר את ההורות שלו. מסיבה זו, מוקם מרשם בו נשמר מידע הנוגע להורות ביולוגית וחוקית אם הוא שונה זה מזה. לבסוף, טיוטת הצעת החוק קובעת חריג לאיסור גישור בפונדקאות אם הדבר מבוצע על ידי גורם משפטי עצמאי שמונה על ידי השר.

סיכום

אף על פי שפונדקאות (לא מסחרית ומסורתית) מותרת בהולנד, בהעדר תקנות ספציפיות היא עלולה להוביל לתהליך בעייתי. במהלך תהליך הפונדקאות, הצדדים המעורבים (למרות חוזה פונדקאות) תלויים בשיתוף פעולה מרצון זה של זה. בנוסף, לא באופן אוטומטי ההורים המיועדים מקבלים הורות חוקית על הילד בלידה. טיוטת הצעת החוק בשם 'ילד, פונדקאות והורות' מנסה להבהיר את ההליך המשפטי לכל הצדדים המעורבים על ידי מתן כללים משפטיים לפונדקאות. עם זאת, השיקול הפרלמנטרי על כך יתקיים ככל הנראה רק בתקופת שלטון שלאחר מכן.

האם אתה מתכנן לפתוח תוכנית פונדקאות כהורה המיועד או אם פונדקאית והיית רוצה להסדיר עוד יותר את עמדתך המשפטית באופן חוזי? או שאתה זקוק לעזרה בקבלת הורות חוקית בלידת הילד? ואז אנא צור קשר Law & More. עורכי הדין שלנו מתמחים בדיני משפחה ושמחים לעמוד לשירותם.

Law & More