בלוג

סכסוך טקילה

תביעה ידועה משנת 2019 [1]: הגוף הרגולטורי המקסיקני CRT (Consejo Regulador de Tequila) פתח בתביעה נגד היינקן שהזכירה את המילה טקילה על בקבוקי הדספרדו שלה. Desperados שייך לקבוצת המותגים הבינלאומיים של הייניקן ולדברי הבירה היא "בירה בטעם טקילה". Desperados אינו משווק במקסיקו, אך הוא נמכר בהולנד, ספרד, גרמניה, צרפת, פולין ומדינות אחרות. לדברי היינקן, הטעם שלהם מכיל את הטקילה הנכונה שהם קונים מהספקים המקסיקנים החברים ב- CRT. הם גם מבטיחים כי המוצר עומד במלואו בכל הכללים והדרישות לתיוג. על פי CRT, היינקן אכן מפר את הכללים שנועדו להגן על שמות המוצרים המקומיים. CRT משוכנע כי הבירה בטעם הטקילה של היינקן בטעם טקילה פוגעת בשמה הטוב של הטקילה.

משפרי טעם

לדברי מנהל ה- CRT, רמון גונזלס, היינקן טוען כי 75 אחוז מהטעם הוא טקילה, אך מחקר שערך CRT ומרכז בריאות במדריד מצביע על כך ש- Desperados אינו מכיל טקילה. נראה שהבעיה היא בכמות משפרי הטעמים שנוספו לבירה והמתכון ששימש לה. CRT קובע בהליך זה כי המוצר Desperados אינו עומד בתקנות המקסיקניות, הנדרשות עבור כל המוצרים המכילים טקילה. טקילה הוא שם גיאוגרפי מוגן שמשמעותו שרק טקילה המיוצרת על ידי חברות המוסמכות לשם כך במקסיקו יכולה להיקרא טקילה. לדוגמא, האגבות המשמשות בזיקוק חייבות להגיע מאזור שנבחר במיוחד במקסיקו. כמו כן, 25 עד 51 אחוזים ממשקה מעורב חייבים להכיל טקילה כדי שיהיה שם על התווית. CRT מאמינה, בין היתר, כי הצרכנים מוטעים מכיוון שהייניקן יעשה את הרושם שיש יותר טקילה בבירה ממה שיש בפועל.

ראוי לציון ש- CRT חיכה כל כך הרבה לנקוט בפעולה. דספרדוס נמצא בשוק מאז 1996. לדברי גונזלס, הדבר נבע מהעלויות המשפטיות הכרוכות בכך, מכיוון שמדובר במקרה בינלאומי.

אימות

בית המשפט קבע כי למרות שהמילה 'טקילה' מופיעה באופן בולט בחזית האריזה ובפרסומות של דספרדו, הצרכנים עדיין יבינו שטקילה משמשת אך ורק כתיבול בדספרדו וכי אחוז הטקילה נמוך. הטענה כי יש טקילה במוצר נכונה לטענת בית המשפט. למעשה, הטקילה שנוספה לדספרדו מגיעה גם מיצרן שאושר על ידי CRT. בית המשפט המחוזי טוען כי הצרכן אינו מוטעה, מכיוון שהתווית בגב הבקבוק מציינת כי מדובר ב"בירה בטעם טקילה ". עם זאת, לא ברור איזה אחוז הטקילה מכיל בדספרדו. מפסק הדין של בית המשפט נראה כי CRT הבהירה כי טקילה אינה משמשת בכמות מספקת בכדי לתת למשקה מאפיין חיוני. זו שאלה קריטית כדי לקבוע אם מפרט מותר או שמא הוא נחשב מטעה.

סיכום

בפסק הדין מיום 15 במאי 2019, ECLI: NL: RBAMS: 2019: 3564, בית המשפט המחוזי באמסטרדם הגיע למסקנה כי טענות CRT לא ניתנות להחלפה באחד הבסיסים שקבעה CRT. הטענות נדחו. כתוצאה מתוצאה זו, הוטל על CRT לשלם את עלויותיו המשפטיות של היינקן. אף כי היינקן זכה בתיק זה, התיוג על בקבוקי דספרדו הותאם. הטקילה המודפסת הנועזת שבחזית התווית הוחלפה ב"טעם טקילה ".

בסגירה

אם אתה מגלה שמישהו אחר משתמש או רשם את הסימן המסחרי שלך, עליך לנקוט בפעולה. הסיכוי להצלחה פוחת ככל שממתינים לפעולה. אם תרצה לדעת יותר על נושא זה, צור איתנו קשר. יש לנו עורכי דין נכונים שיכולים לייעץ ולתמוך בך. אתה יכול לחשוב על עזרה במקרה של הפרת סימן מסחרי, עריכת הסכם רישיון, העברת מעשה או בחירת שם ו / או לוגו לסימן מסחרי.

 

[1] בית המשפט באמסטרדם, 15 במאי 2019

ECLI: NL: RBAMS: 2019: 3564

שתפו אותי