חוק פשיטת הרגל ונהליו

חוק פשיטת הרגל ונהליו

מוקדם יותר כתבנו א בלוג על הנסיבות שבהן ניתן להגיש פשיטת רגל וכיצד פועל הליך זה. מלבד פשיטת רגל (המוסדרת בכותרת I), יש לחוק פשיטת הרגל (בהולנדית Faillissementswet, להלן "Fw") שני הליכים נוספים. כלומר: ההקפאה (כותרת II) ותוכנית שיקום החובות לאנשים טבעיים (כותרת III, הידועה גם בשם חוק סידור החובות לאנשים טבעיים או בהולנדית Wet Schuldsanering Nature Personen 'WSNP'). מה ההבדל בין הליכים אלה? במאמר זה נסביר זאת.

חוק פשיטת הרגל ונהליו

פְּשִׁיטַת רֶגֶל

בראש ובראשונה, ה- Fw מסדיר את הליך פשיטת הרגל. הליכים אלה כרוכים בהצמדה כללית של סך נכסי החייב לטובת הנושים. זה נוגע לפתרון קולקטיבי. למרות שקיימת תמיד האפשרות לנושים לבקש סעד בנפרד מחוץ לפשיטת רגל על ​​סמך הוראות קוד סדר הדין האזרחי (בהולנדית ספר חוקים של Burgerlijke Rechtsvordering או 'Rv'), לא תמיד זוהי אופציה רצויה חברתית. אם יוצג מנגנון תביעה קולקטיבית, הדבר חוסך הרבה הליכים נפרדים להשגת תואר ואכיפה. בנוסף, נכסי החייב מתחלקים בצורה הוגנת בין הנושים, בניגוד לפנייה פרטנית, שבה אין סדר עדיפות.

החוק כולל מספר הוראות להליך זה של תיקון קולקטיבי. אם הורה פשיטת הרגל, החייב מאבד את סילוקו וניהולו של הנכסים (העיזבון) הפתוחים לשחזור על פי סעיף 23 Fw. בנוסף, לא ניתן עוד לנושים לבקש סעד בנפרד, וכל הקבצים המצורפים שנעשו לפני פשיטת הרגל מבוטלים (סעיף 33 Fw). האפשרות היחידה לנושים בפשיטת הרגל לקבל את תביעותיהם בתשלום היא להגיש תביעות אלה לאימות (סעיף 26 Fw). מונה מפרק מנחה פשיטת רגל המחליט על האימות ומנהל ומיישב את העיזבון לטובת הנושים המשותפים (סעיף 68 Fw).

השעיית תשלום

שנית, ה- FW מציעה הליך נוסף: השעיית התשלומים. הליך זה אינו נועד לחלק את ההכנסות של החייב בדומה לפשיטת רגל, אלא לקיימם. אם עדיין ניתן לצאת מהאדום ובכך להימנע מפשיטת רגל, הדבר אפשרי רק לחייב אם אכן ישמור על נכסיו. על כן חייב חייב לבקש הקפאה אם ​​הוא לא נמצא במצב שהפסיק לשלם את חובותיו, אך אם הוא חזויות שהוא יהיה במצב כזה בעתיד (סעיף 214 Fw).

אם תתקבל בקשת ההקפאה, לא ניתן לחייב את החייב לשלם את התביעות המכוסות על ההקפאה, העיקולים מושעים, וכל הקבצים המצורפים (זהירות ואכיפה) מבוטלים. הרעיון מאחורי זה הוא שעל ידי הורדת הלחץ, יש מקום לארגון מחדש. עם זאת, ברוב המקרים זה לא מצליח, מכיוון שעדיין ניתן לאכוף טענות אליהן מצורפת עדיפות (למשל במקרה של זכות שמירה או זכות משכון או משכנתא). הבקשה להקפאה יכולה לעורר פעמוני אזעקה לנושים אלה ולכן לעודד אותם להתעקש על תשלום. בנוסף, רק במידה מוגבלת יכול החייב לארגן מחדש את עובדיו.

ארגון מחדש של חובות של אנשים טבעיים

ההליך השלישי ב- Fw, ארגון מחדש חובות לאנשים טבעיים, דומה להליך פשיטת הרגל. מכיוון שחברות מתפרקות באמצעות הפסקת הליך פשיטת הרגל, לנושים אין עוד חייב ואינם יכולים לקבל את כספם. זה כמובן לא המקרה של אדם טבעי, מה שאומר שכמה חייבים יכולים להיות נמשכים על ידי נושים עד סוף חייהם. לכן, לאחר סיום מוצלח, החייב יכול להתחיל בלוח נקי עם הליך בניית החוב.

פירוט נקי פירושו שחובותיו שלא שולמו של החייב הופכים להתחייבויות טבעיות (סעיף 358 פ"ו). אלה אינם ניתנים לאכיפה על פי חוק, ולכן ניתן לראות בהם רק חובות מוסריות. על מנת להשיג לוח נקי זה, חשוב כי החייב יעשה מאמץ רב ככל האפשר במהלך תקופת ההסדר לגבות כמה שיותר הכנסה. חלק גדול מהנכסים הללו חוסל אז, בדיוק כמו בהליך פשיטת הרגל.

בקשה לשינוי חוב תתקבל רק אם החייב פעל בתום לב בחמש השנים שקדמו לבקשה. נסיבות רבות נלקחות בחשבון בהערכה זו, כולל האם החובות או אי התשלום הינם דוחים והיקף המאמץ לתשלום חובות אלה. תום לב חשוב גם במהלך ההליך ואחריו. אם יש חוסר תום לב במהלך ההליך, ניתן לסיים את ההליכים (סעיף 350 סעיף 3 פ"ו). תום לב בסיום ואחרי ההליכים הוא גם תנאי מוקדם למתן ולשמירה על הלוח הנקי.

במאמר זה נתנו הסבר קצר על ההליכים השונים ב- Fw. מצד אחד ישנם הליכי הפירוק: הליך פשיטת הרגל הכללי והליך סידור החובות אשר חל רק על אנשים טבעיים. בהליכים אלה חוסלים נכסי החייב ביחד לטובת הנושים המשותפים. מאידך גיסא, קיים הליך השעיית התשלום אשר על ידי 'עצירה' של חובות התשלום כלפי הנושים הבלתי מובטחים יכול לאפשר לחייב לסדר את ענייניו ובכך להימנע מפשיטת רגל אפשרית. יש לך שאלות לגבי ה- Fw והנהלים שהיא מספקת? אז אנא צור קשר Law & More. עורכי הדין שלנו מתמחים בדיני חדלות פירעון וישמחו לעזור לך!

Law & More