החתימה הדיגיטלית וערכה

החתימה הדיגיטלית וערכה

בימינו, גורמים פרטיים ומקצועיים כאחד נכנסים יותר ויותר לחוזה דיגיטלי או מסתפקים בחתימה סרוקה. הכוונה כמובן אינה שונה מאשר בחתימה רגילה בכתב יד, היינו לחייב את הצדדים להתחייבויות מסוימות מכיוון שהם ציינו כי הם יודעים את תוכן החוזה ומסכימים לו. אך האם ניתן להקצות לחתימה הדיגיטלית אותו ערך כמו החתימה בכתב יד?

החתימה הדיגיטלית וערכה

חוק החתימות האלקטרוניות ההולנדיות

עם כניסתו של חוק החתימות האלקטרוניות ההולנדית, נוסף לסעיף האזרחי סעיף 3: 15 א עם התוכן הבא: "לחתימה אלקטרונית יש את אותן השלכות משפטיות כמו חתימה בכתב יד (רטוב)". זה בכפוף לתנאי שהשיטה המשמשת לאימותו אמינה מספיק. אם לא, החתימה הדיגיטלית יכולה להיות מוכרעת כחוק על ידי השופט. מידת האמינות תלויה גם במטרה או בחשיבות החוזה. ככל שהחשיבות גדולה יותר, נדרשת אמינות רבה יותר. חתימה אלקטרונית יכולה ללבוש שלוש צורות שונות:

  1. אל האני רגיל חתימה דיגיטלית. טופס זה כולל גם את החתימה הסרוקה. אמנם קל לזייף צורה זו של חתימה, אך בנסיבות מסוימות היא יכולה להיחשב אמינה מספיק ולכן תקפה.
  2. אל האני מתקדם חתימה דיגיטלית. טופס זה מלווה במערכת בה קוד ייחודי מקושר להודעה. זה נעשה על ידי ספקי שירות כגון DocuSign ו- SignRequest. לא ניתן להשתמש בקוד כזה עם הודעה מזויפת. אחרי הכל, קוד זה מקושר באופן ייחודי לחותם ומאפשר לזהות את החותם. לפיכך יש לצורה זו של חתימה דיגיטלית יותר ערבויות מאשר לחתימה הדיגיטלית 'הרגילה', והיא יכולה לפחות להיחשב אמינה דיה ולכן חוקית.
  3. אל האני מוסמך חתימה דיגיטלית. צורה זו של חתימה דיגיטלית משתמשת בתעודה מוסמכת. אישורים מוסמכים מונפקים למחזיק רק על ידי רשויות מיוחדות, המוכרות ונרשמות על ידי הרשות המפקחת על הטלקום לצרכנים ושווקים, ובתנאים מחמירים. עם אישור כזה, חוק חתימות אלקטרוניות מתייחס לאישור אלקטרוני המקשר נתונים לאימות חתימה דיגיטלית לאדם ספציפי ומאשר את זהותו של אותו אדם. "אמינות מספקת" ובכך תוקפה החוקי של החתימה הדיגיטלית מובטחים באמצעות תעודה מוסמכת כזו.

כל טופס, כמו חתימה בכתב יד, יכול לפיכך להיות תקף מבחינה משפטית. כמו כן בהסכמה בדוא"ל, החתימה הדיגיטלית הרגילה יכולה גם ליצור הסכם משפטי מחייב. עם זאת, מבחינת ראיות, רק החתימה הדיגיטלית המוסמכת זהה לחתימה בכתב יד. רק צורת חתימה זו מוכיחה, בגלל מידת האמינות שלה, כי אין להתווכח על הצהרת הכוונות של החותם, וכמו חתימה בכתב יד, מבהירה מי ומתי מחויב להסכם. הרי העניין הוא שעל הצד השני להיות מסוגל לבדוק שהצד השני שלו הוא בעצם האדם שהסכים לחוזה. לכן, במקרה של חתימה דיגיטלית מוסמכת, על הצד השני להוכיח כי חתימה כזו אינה אותנטית. בעוד שהשופט, במקרה של חתימה דיגיטלית מתקדמת, יניח כי החתימה היא אותנטית, החותם יישא בנטל ובסיכון ההוכחה במקרה של חתימה דיגיטלית רגילה.

כך, אין הבדל בין החתימה הדיגיטלית לחתימה בכתב יד מבחינת הערך המשפטי. עם זאת, זה שונה לגבי הערך הראייתי. האם אתה רוצה לדעת באיזו צורה החתימה הדיגיטלית מתאימה ביותר להסכם שלך? או שיש לך שאלות נוספות בנושא החתימה הדיגיטלית? אנא צור קשר Law & More. עורכי הדין שלנו מומחים בתחום חתימות וחוזים דיגיטליים ושמחים לספק ייעוץ.

Law & More